Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
18.12.2014 aktualizacja 18.12.2014

Dziennikarze i naukowcy łączą siły!

Fot. Robert Kowalewski Fot. Robert Kowalewski

Młodzi naukowcy Magdalena Richter i Dariusz Aksamit przez kilka miesięcy będą współpracowali z serwisem Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej. Na naszej stronie już wkrótce będzie można znaleźć np. napisane przez nich teksty. Wszystko dzięki programowi Rzecznicy Nauki, łączącemu siły naukowców - uczestników konkursu FameLab - i dziennikarzy, którzy na co dzień piszą o nauce.

Program Rzecznicy Nauki, zorganizowany przez Centrum Nauki Kopernik i Fundację British Council, ma umożliwić nawiązanie relacji i zapoczątkować współpracę pomiędzy popularyzującymi wiedzę naukowcami, a dziennikarzami zajmującymi się sprawami nauki.

Jego pierwsza edycja właśnie nabiera kształtów. Podczas spotkania inauguracyjnego były tylko trzy minuty na rozmowę z każdym z naukowców, ale udało się. Wszyscy naukowcy znaleźli "swoich" dziennikarzy, a dziennikarze wybrali naukowców, z którymi chcą współpracować.

W ten sposób w mojej drużynie znaleźli się: Magdalena Richter z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN (IBB), doktorantka Uniwersytetu Cambridge oraz Dariusz Aksamit z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej i Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej. Magda zajęła drugie miejsce w drugiej edycji konkursu FameLab. Jest specjalistką w dziedzinie nauk przyrodniczych, biologicznych i biologii molekularnej. Darek był uczestnikiem pierwszej edycji konkursu FameLab. Specjalizuje się w fizyce medycznej, ochronie radiologicznej i promieniotwórczości. Jest też laureatem konkursu eNgage Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, w którym nagradzani są badacze, mający ciekawe pomysły na działania popularyzujące naukę.

Przez najbliższych kilka miesięcy będziemy pracowali wspólnie nad popularnonaukowymi tekstami i filmikami. Mam nadzieję, że młodzi naukowcy opowiedzą też nad czym sami pracują, pozwolą zajrzeć do ich laboratoriów i poznać pracę naukowca "od kuchni". Efekty naszej pracy będzie można przeczytać i zobaczyć już wkrótce.

W programie Rzecznicy Nauki wyłoniono w sumie siedem zespołów. W drużynie Karola Wójcickiego z TVN i Centrum Nauki Kopernik znaleźli się Adam Gągol i Barbara Pietrzak. Alicja Bobrowicz z Metra zaprosiła do współpracy Adama Gągola i Damiana Sojkę. Jan Stradowski z Focus i radia TOK FM będzie współpracował z Magdaleną Jagielską i Joanną Bagniewską. Twórcy serwisu Crazy Nauka i Aleksandra i Piotr Stanisławscy pod swoje dziennikarskie skrzydła przyjęli Marcina Stolarskiego, Marcina Zastawnika i Marianę Kozłowską. Monika Koperska, Malwina Roszkowska-Chojecka znalazły się w drużynie Piotra Cieślińskiego z Gazety Wyborczej. Dziennikarz TVP1 Radek Brzózka będzie współpracował z Maciejem Jasińskim, Tomaszem Jakubkiem, Janem Majorem, Tomiłą Łojewską i Justyną Lesiak.

Podsumowanie pierwszej edycji programu odbędzie się podczas finału IV edycji konkursu FameLab, który odbędzie się 25 kwietnia 2015 r. w Centrum Nauki Kopernik.

Ewelina Krajczyńska

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024