Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
22.12.2014 aktualizacja 22.12.2014

Średniowieczny handel na wystawie w Poznaniu

Fot. K. Zisopulu-Bleja Fot. K. Zisopulu-Bleja

Waga szalkowa pochodząca sprzed tysiąca lat to najciekawszy zabytek, jaki można zobaczyć na nowej wystawie czasowej „Targi, kupcy i płacidła” w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Ekspozycja prezentuje rozległą tematykę związaną z wymianą towarową Polski okresu średniowiecza.

O intensywnej wymianie surowców i towarów w wiekach średnich świadczą liczne ozdoby i przedmioty codziennego użytku, pochodzące z terenów odległych od Wielkopolski, a odkryte przez archeologów właśnie na tym obszarze. Wśród nich są wagi, odważniki czy przedmioty importowane, będące świadectwem dalekosiężnych kontaktów – wszystkie do obejrzenia na nowej wystawie.

Jak podkreślają kuratorki ekspozycji Kateriny Zisopulu-Bleja i Magdalena Poklewska-Koziełł, ośrodki targowe związane początkowo z grodami i miejscami kultu z czasem stały się istotnym czynnikiem miastotwórczym. To właśnie szeroko pojęty handel stał się podstawą ekonomiczną rozwoju licznych ośrodków miejskich. Przemiany gospodarcze wpłynęły także na powstanie miejscowej grupy społeczno-zawodowej zajmującej się handlem.

Oprócz wybranych zabytków – m.in. XIV – wiecznych groszy praskich, siekańców, czyli pokawałkowanych w celu uzyskania pożądanej masy kruszcu srebrnych monet i ozdób, skórzanego mieszka na monety, odważników, sprowadzonych do Wielkopolski paciorków z karneolu, zwiedzający wystawę mogą pogłębić swoją wiedzę na temat średniowiecznego handlu, zapoznając się z planszami przedstawiającymi tematykę tzw. płacideł – przedmiotów pełniących we wczesnym średniowieczu funkcję pieniędzy – m.in. skór i futer, krusz soli, bursztynu, wosku czy płótna.

„Posługiwanie się w rozliczeniach handlowych tego typu formą walutową jest ciekawym elementem historii wymiany towarowej okresu średniowiecza, pozwalającym uświadomić sobie jak głębokie przemiany zachodziły w handlu na przestrzeni wieków, by przybrać formę znaną i akceptowaną współcześnie” – czytamy w zaproszeniu na wystawę.

Ekspozycja „Targi, kupcy i płacidła”, która odbywa się w ramach cyklu „Bliskie spotkania z…” będzie czynna do marca 2015 r.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ krf

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024