Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
20.01.2015 aktualizacja 20.01.2015

Prof. Peter Nijkamp doktorem honoris causa UAM

Fot. PAP/ Jakub Kaczmarczyk 19.01.2015 Fot. PAP/ Jakub Kaczmarczyk 19.01.2015

Specjalista w dziedzinie ekonomii przestrzennej prof. Peter Nijkamp otrzymał w poniedziałek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Holenderski profesor związany jest z poznańską uczelnią od 2011 roku.

Decyzję o przyznaniu naukowcowi najwyższej godności akademickiej podjął pod koniec listopada 2014 roku Senat UAM na wniosek Rady Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych.

Prof. Peter Nijkamp jest ekonomistą i badaczem geografii społeczno-ekonomicznej. W swej pracy naukowej podejmuje m.in. tematykę gospodarczego rozwoju regionalnego, modelowania przestrzennego, systemów miejskich, interakcji przestrzennej, migracji i mobilności oraz zasobów naturalnych i kulturowych.

„Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w pełni docenia niepodważalny, międzynarodowy autorytet naukowy prof. Nijkampa, badacza przekraczającego w poszukiwaniu prawd naukowych granice dyscyplin naukowych, oraz jego niezwykle wybitne osiągnięcia na polu dydaktycznym, publikacyjnym i popularyzatorskim” – powiedział podczas uroczystości rektor UAM, prof. Bronisław Marciniak.

Rektor podkreślił, że współpraca prof. Nijkampa z UAM jest dla uczelni wielkim zaszczytem.

"Bardzo cenimy jego żywe i wszechstronne kontakty z naszym uniwersytetem, a szczególnie z badaczami Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej. Dzięki swej polskiej aktywności profesor Nijkamp stanowi dla nauczycieli akademickich i studentów w Polsce doskonałe odniesienie do najlepszych praktyk światowych w sferze badań naukowych dotyczących szeroko pojętej gospodarki przestrzennej” - powiedział.

Dorobek naukowy prof. Nijkampa to ponad 2,3 tys. publikacji naukowych, w tym 114 książek i monografii. W trakcie uroczystości podkreślono, że Nijkamp zajął 14. pozycję w rankingu Research Paper in Economics (RePEc) z września 2013 roku, obejmującym dorobek 37 tys. autorów z całego świata. Jego praca została w tym zestawieniu oceniona wyżej niż dorobek wielu noblistów z dziedziny ekonomii.

„Kiedy dzisiaj spoglądamy na ogromny dorobek naukowy, organizacyjny, ekspercki oraz popularyzatorski jednego człowieka, nasuwa się pytanie o granice ludzkich możliwości intelektualnych. I znajdujemy odpowiedź – są one wyznaczane przez najwybitniejsze jednostki, do których niewątpliwie należy prof. Nijkamp” – powiedział w laudacji promotor honorowego doktoratu prof. Waldemar Ratajczak.

Prof. Nijkamp, dziękując za wyróżnienie, podkreślił, że czuje się dumny, że stał się członkiem "wspólnoty wybitnych naukowców”.

"Dzięki kapitałowi intelektualnemu, jaki państwo reprezentujecie, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu stał się latarnią wiedzy i miejscem na mapie wielkiego kraju, jakim jest Polska, w którym tak wspaniale rozwija się nauka" - powiedział.

Prof. Nijkamp należy do grona 50 najczęściej cytowanych naukowców na świecie, zasiada w radach redakcyjnych 40. czasopism naukowych. Jest laureatem międzynarodowych wyróżnień, nagród i odznaczeń, honorowym doktorem uczelni w Brukseli, Atenach, Bukareszcie i Faro. Jest także członkiem kilkunastu międzynarodowych organizacji naukowych oraz posiada najwyższe holenderskie wyróżnienie naukowe – Nagrodę Spinozy.

W swojej karierze podjął współpracę m.in. z rządem Holandii, OECD, Bankiem Światowym, Radą Europy, Europejską Radą ds. Badań Naukowych czy z European Science Foundation.

Peter Nijkamp otrzymał honorowe wyróżnienie poznańskiego uniwersytetu jako drugi ekonomista i siódmy prof. geografii. Tym samym dołączył do grona 132 doktorów honorowych tej uczelni. Wśród laureatów tej najwyższej godności akademickiej są m.in. Jan Paweł II, Ignacy Mościcki, Roman Dmowski, Józef Piłsudski, Maria Skłodowska-Curie oraz Javier Solana, Gustaw Herling-Grudziński, Jan Nowak-Jeziorański i Al Gore. (PAP)

rpo/ laz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024