Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
26.01.2015 aktualizacja 26.01.2015

Szympansy informują się nt. owoców i drzew

Fot. PAP/ Bartłomiej Zborowski 11.05.2009 Fot. PAP/ Bartłomiej Zborowski 11.05.2009

Żyjące na wolności szympansy wywrzaskują do siebie informacje dotyczące ulubionych owoców oraz drzew, na których można je znaleźć - twierdzą na łamach "Animal Behaviour" naukowcy, którym udało się te małpy "podsłuchać".

Naukowcy ci ustalili, że małpie odgłosy niosą w sobie informację dotyczącą wielkości drzewa i mnogości obecnych na nim owoców. Przekazują też informacje na temat jakości tej przekąski.

Szczególnie interesuje je wielkość drzew, na których można znaleźć owoce. Informację na ten temat szympansy po prostu wywrzaskują - piszą badacze.

"Szympansy mają zdecydowanie bardzo złożony system komunikacji, który obejmuje nie tylko rozmaite wokalizacje, ale i wyrazy pyska czy gesty" - zaznacza szefowa projektu badawczego, Ammie Kalan z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka, cytowana w serwisie News in Science.

"Kwestią dyskusji pozostaje, na ile przypomina to język ludzki - mówi. - Badania pokazują co najmniej to, że szympansy wykorzystują swoje wokalizacje w bardzo wyrafinowany sposób, biorąc pod uwagę otoczenie społeczne i środowisko".

Na obserwację szympansów i analizę ich okrzyków związanych z jedzeniem w lesie Tai na Wybrzeżu Kości Słoniowej Kalan i jej współpracownicy: Roger Mundry i Christophe Boesch, poświęcili ponad 750 godzin. Analizie poddali 379 okrzyki związane z jedzeniem, wydawane na widok pięciu różnych gatunków owoców.

Jak stwierdzili, największy wrzask powstawał na widok owoców drzewa nauklea. Mniejsze drzewa pobudzały małpy do wysokich okrzyków, podczas gdy wrzaski związane z drzewami większymi, obsypanymi owocami, były wyraźnie niższe.

"Nigdy nie próbowałam ich owoców, ale będąc w lesie zauważyłam, że bardzo ładnie pachną - mówi Kalan. - Są też dość duże i łatwostrawne, wiemy też, że mają dużą wartość energetyczną, co dla dzikich zwierząt ma spore znaczenie". (PAP)

zan/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024