Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
26.01.2015 aktualizacja 26.01.2015

Superkomputer Prometheus czeka na projekt grafiki

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Powstający na AGH w Krakowie superkomputer Prometheus zyska unikalną grafikę na swojej obudowie. W rozstrzygnięciu ogłoszonego właśnie konkursu na projekt grafiki pomóc mają internauci.

Prace można składać do 20 lutego 2015 r. Zwycięski projekt ozdobi front obudowy Prometheusa, który - jak zapowiada AGH - ma być najszybszym komputerem w historii Polski. Twórca wybranej w konkursie pracy otrzyma nagrodę w wysokości 5 tys. zł ufundowaną przez HP.

"Zdecydowaliśmy, że zwycięski projekt zostanie wyłoniony przez jury przy udziale internautów, którzy będą mogli oddawać swoje głosy na facebookowym profilu AGH – na ich głosy będziemy czekać od 24 lutego do 1 marca. Wierzę, że tym sposobem znajdziemy najlepszą grafikę dla Prometheusa" - mówi dyrektor Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH prof. Kazimierz Wiatr.

Teoretyczna moc obliczeniowa nowego polskiego superkomputera wynosić będzie niemal 1,7 petaflops (1 PFLOPS to 10 do potęgi 15. operacji na sekundę). Jest to odpowiednik 40 tys. komputerów osobistych klasy PC. Według projektantów maszyny, "Prometheus" będzie również jednym z najbardziej energooszczędnych komputerów swojej klasy na świecie.

"Prometheus" służyć będzie naukowcom z różnych dziedzin - będą to obliczenia z dziedziny chemii, fizyki, astrofizyki, biologii, energetyki, nanotechnologii i medycyny.

"Dla badaczy najważniejsze atuty Prometheusa są ukryte pod obudową. Dzięki jego prędkości, mocy i wydajności, naukowcy będą mogli jeszcze szybciej i efektywniej wykonywać zaawansowane obliczenia. Chcemy zadbać także o jego stronę wizualną, dlatego wszystkich projektantów zapraszamy do udziału w konkursie na najlepszą grafikę, która podkreśli wyjątkowy charakter tej potężnej maszyny" - mówi Wiatr.

Rzecznik prasowy AGH Bartosz Dembiński w przesłanym PAP komunikacie informuje, że "Prometheus, będąc w ścisłej europejskiej czołówce tego typu maszyn, będzie wielokrotnie prezentowany w mediach, międzynarodowych publikacjach oraz na konferencjach i targach w kraju i za granicą". "Konkurs jest zatem szansą dla projektantów, by ich praca dotarła do szerokiego grona odbiorców" - dodaje Dembiński.

Powierzchnia frontu obudowy ma wymiary 903x234 cm. Zwycięska grafika zostanie wydrukowana w USA na specjalnej folii i naniesiona na Prometheusa w Polsce. Konkurs ma charakter otwarty, a pewną inspiracją dla uczestników mogą być cechy charakterystyczne superkomputera oraz jego zastosowanie.

Szczegóły, harmonogram oraz regulamin konkursu wraz z załącznikami dostępny jest na stronie ACK AGHpod adresem: www.cyfronet.krakow.pl/prometheus

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024