Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
29.01.2015 aktualizacja 29.01.2015

Uczeni obalili mit złego kruka

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Hiszpańscy naukowcy przeprowadzili serię badań dotyczących krukowatych wykazując, że zwierzęta te nie ograniczają w znaczący sposób populacji innych ptaków, uznawanych za swoje potencjalne ofiary.

Jak stwierdziła Beatriz Arroyo z uniwersytetu Castilla La Mancha, obiegowe opinie o negatywnym usposobieniu kruków i wron wobec innych ptaków są przesadzone. Hiszpańska uczona wskazała, że wykradanie jaj i niszczenie populacji innych ptaków nie należy do częstego zachowania krukowatych.

"W trakcie analizy 326 interakcji krukowatych ze swoimi potencjalnymi zdobyczami nie zanotowaliśmy żadnego widocznego wpływu aż w 81 proc. przypadków" - powiedziała Beatriz Arroyo.

Mało tego, zdaniem hiszpańskiej uczonej, badanie przeprowadzone przez uniwersytet Castilla La Mancha dowiodło, że aż w 6 proc. obserwowanych przypadków kontakt z krukowatymi dla zwierząt uznawanych dotychczas za ich potencjalną ofiarę był wbrew oczekiwaniom korzystny.

"Badanie wykazało jednak, że dla ptaków, które potencjalnie padają ofiarą krukowatych, usunięcie zwierząt tych gatunków z bliskiego otoczenia może podnieść poziom reprodukcyjny nawet o ponad 40 proc." - poinformowała Arroyo. Przyznała równocześnie, że wzrost ten może wynikać jednak z czynników niezwiązanych z krukowatymi.

Jak wyjaśniła hiszpańska uczona, studium objęło 6 gatunków krukowatych oraz 67 gatunków innych zwierząt, które uznawane są za ich potencjalną ofiarę, w tym liczne gatunki ptaków z rzędu wróblowych.

Hiszpańscy ornitolodzy przeanalizowali również 42 inne badania przeprowadzone na krukowatych. Przyznali, że także i one uznają za przesadne określanie kruków i wron winnymi dziesiątkowania populacji innych ptaków. "Wpływ krukowatych na liczebność ich populacji jest niewielki" - dodała.

W badaniu hiszpańskich uczonych, które objęło m.in. wrony, kruki i sroki, brali udział ornitolodzy z południowoafrykańskiego uniwersytetu w Kapsztadzie.

Krukowate to rodzina ptaków z rzędu wróblowych, które cechuje m.in. silny dziób, duża ilość czarnej barwy w upierzeniu, jeden lęg w roku, budowanie z gałązek gniazd i sytuowanie ich na drzewach, a także średnia lub duża wielkość ciała. (PAP)

zat/ krf

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024