Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
31.01.2015 aktualizacja 31.01.2015

Słodkie napoje przyśpieszają miesiączkowanie u dziewczynek

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Amerykańscy badacze wykryli kolejny negatywny wpływ napojów słodzonych. Na łamach „Human Reproduction” twierdzą, że przyśpieszają one wystąpienie pierwszej miesiączki u dojrzewających dziewczynek.

Wraz z rozwojem cywilizacji dziewczęta coraz wcześniej zaczynają miesiączkować, nawet od 10. roku życia, z czasem jeszcze wcześniej. Średnio pierwsza miesiączka występuje około 12. roku życia, ale może się pojawić także w wieku 16 lat. Zależy to od predyspozycji genetycznych, jak i środowiskowych, w tym także od diety.

Epidemiolog Uniwersytetu Harvarda (USA) prof. Karin B. Michels twierdzi, że napoje słodzone mogą średnio o prawie trzy miesiące przyśpieszyć wystąpienie pierwszego cyklu menstruacyjnego (menarche). Specjalistka powołuje się na wieloletnie obserwacje 5 583 dziewczynek w wieku od 9 do 14 lat, które rozpoczęto w latach 1996-1998.

W chwili rozpoczęcia badań żadna z dziewczynek jeszcze nie miesiączkowała. U 159 z nich menarche nie pojawiło się nawet kilka lat później, w 2001 r. Uwzględniono wiele czynników wpływających na rozpoczęcie pierwszego cyklu menstruacyjnego, takich jak masa ciała, aktywność fizyczna czy wiek, w jakim zaczęły miesiączkować ich matki.

Prof. Michels uważa, że u nastolatek, które średnio wypijały dziennie 1,5 napoju o pojemności 0,33 l, menarche występowała o 2,7 miesiące wcześniej niż u tych, które spożywały jedynie dwa takie napoje tygodniowo.

„Słodzone napoje wpływają na rozpoczęcia miesiączkowania niezależnie od innych czynników, od których ono zależy, takich na przykład jak masa ciała” – twierdzi amerykańska specjalistka. Zaleca zatem, żeby rodzice zwracali uwagę na to, jak dużo słodzonych napojów wypijają ich córki.

Wczesne pojawienie się pierwszej miesiączki sprawia, że kobieta w okresie płodności ma więcej cykli menstruacyjnych. Z kolei im większa jest liczba miesiączek, tym wyższe jest ryzyko zachorowania na raka piersi, jajnika i trzonu macicy. (PAP)

zbw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024