Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
31.01.2015 aktualizacja 31.01.2015

We Włoszech - kraju trzęsień ziemi i wulkanów - brakuje geologów

Fot. PAP/EPA/ CIRO FUSCO 25.01.2014 Fot. PAP/EPA/ CIRO FUSCO 25.01.2014

We Włoszech, których prawie połowa terytorium to teren sejsmiczny, a lawiny błotne są codziennością w wielu stronach, brakuje geologów. Liczba naukowców, uważanych za niezbędnych maleje w takim tempie, że być może trzeba będzie sprowadzać ich z zagranicy.

Ze względu na regularne trzęsienia ziemi i dużą częstotliwość występowania klęsk żywiołowych, a także aktywność wulkanów, przede wszystkim Etny, geolodzy należą do ścisłej czołówki najbardziej potrzebnych ekspertów we Włoszech. Tymczasem jest ich coraz mniej, a liczba ta jeszcze spadnie z powodu drastycznej redukcji wydziałów geologicznych na uczelniach w całym kraju. Dane na ten temat przedstawił prezes Krajowej Rady Geologów Gian Vito Graziano.

„Podczas następnej powodzi, kolejnego trzęsienia ziemi czy lawiny błotnej, wszyscy będą szukać pomocy geologów, ale ich już nie będzie. Będziemy musieli sprowadzić ich z zagranicy, bo doprowadzono do tego, że jest to zawód na wymarciu”- oświadczył Graziano, cytowany przez włoskie media. Jego słowa, podkreśla się, wywołują niepokój.

Graziano zapewnił, że nie przesadza, a przedstawiając katastroficzną wizję kraju bez geologów ostrzega, do czego może doprowadzić decyzja Ministerstwa Oświaty i Szkolnictwa Wyższego o redukcji wydziałów geologicznych. Z 34 działających do niedawna w całych Włoszech pozostało ich 8, ale i tym, jak dodał, za kilka lat może grozić zamknięcie z powodu cięć w nakładach.

“W kraju nierównowagi hydrogeologicznej i zagrożenia sejsmicznego oraz wulkanicznego panuje ogólna obojętność wobec powolnego zanikania dyscypliny naukowej”- oświadczył szef Rady Geologów.

Za najbardziej drastyczny uznał przykład regionu Emilia-Romania, gdzie zamknięto wszystkie wydziały nauki o ziemi. Tymczasem to właśnie tam w odstępie kilku dni w 2012 roku doszło do dwóch katastrofalnych w skutkach trzęsień ziemi, w których zanotowano ponad 20 ofiar śmiertelnych i wielomiliardowe straty.

Eksperci podkreślają, że warunki geologiczne Italii wymagają tymczasem jak największych inwestycji w tę naukę, podobnie jak w upowszechnianie wiedzy geologicznej, której stan uważa się za bardzo niski. Budowanie domów mieszkalnych w dawnych korytach rzek i na zboczach wzgórz, gdzie występuje wysokie zagrożenie lawin błotnych, jest bowiem codziennością Włoch.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ lm/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024