Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
05.02.2015 aktualizacja 05.02.2015

21 naukowych wizytówek Uniwersytetu Jagiellońskiego

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Z najważniejszymi badaniami i projektami badawczymi, sylwetkami naukowców oraz najbardziej istotnymi osiągnięciami UJ można zapoznać się w nowej publikacji „Uniwersytet Jagielloński. O badaniach i współpracy naukowej”, która dostępna jest bezpłatnie w internecie.

Publikacja prezentuje 21 wizytówek naukowych wydziałów UJ, jednostek

międzywydziałowych i międzyuczelnianych, w tym Jagiellońskiego Centrum Rozwoju Leków (JCET), synchrotronu „Solaris” czy Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. To pierwsza z planowanej serii wydawnictw, pokazujących uniwersytecką naukę. W kolejnych znajdą się wywiady z naukowcami z tego krakowskiego uniwersytetu.

„Skala i różnorodność prac naukowych realizowanych na najstarszej polskiej uczelni jest imponująca. Gdybyśmy przedsięwzięli wyprawę po nauce na UJ, wśród napotkanych zagadnień pojawiłyby się: postać Hypatii z Aleksandrii i tajemnicze grobowce Majów, terapia przeciwnowotworowa przyszłości oraz eksperymenty związane z deficytem snu, wykorzystanie mikroskamieniałości do rekonstrukcji prehistorycznego środowiska i nowych materiałów do pozyskiwania energii słonecznej. To tylko przykłady. Całe bogactwo uniwersyteckiej nauki przedstawia właśnie wydawnictwo >>O badaniach i współpracy naukowej<<" – wyjaśnia dr Piotr Żabicki, redaktor tomu.

Oprócz dziedzin i subdziedzin wiedzy, zagadnień badawczych i projektów istotne miejsce w książce zajmują szerokie opisy współpracy z innymi ośrodkami naukowymi, częstokroć zagranicznymi.

Prof. Stanisław Kistryn, prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych zachęcając do lektury wskazuje, że „nauka ma swój początek w nieopanowanej (na szczęście!) ciekawości człowieka. (...) Ta ciekawość naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego, połączona z ich umiejętnościami i doświadczeniem, znajduje swoje odzwierciedlenie w doskonałej jakości badań naukowych prowadzonych na naszej uczelni”. Na poparcie tych słów naukowiec wylicza, że co roku powstaje 9 tysięcy publikacji z afiliacją UJ (z czego 1/3 publikowanych w czasopismach najwyższej rangi), natomiast sześć wydziałów UJ otrzymało od Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych najwyższą kategorię A+.

Publikację elektroniczną „Uniwersytet Jagielloński: O badaniach i współpracy naukowej” można pobrać w formacie PDF ze strony http://www.uj.edu.pl/o-nauce. Książka ukazała się na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024