Nauka dla Społeczeństwa

02.05.2024
PL EN
06.02.2015 aktualizacja 06.02.2015

Krzyżówka rządzi - wyniki Zimowego Ptakoliczenia 2015

Kaczka krzyżówka. Źródło: Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków Kaczka krzyżówka. Źródło: Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków

Kaczka krzyżówka po raz szósty z rzędu króluje w zestawieniu ptaków najczęściej spotykanych zimą w parkach i ogrodach. Drugie miejsce odzyskał gawron, który wyprzedził w tym roku wróbla. O wynikach Zimowego Ptakoliczenia 2015 poinformował PAP w czwartek rzecznik OTOP.

Uczestnicy Zimowego Ptakoliczenia 2015 zaobserwowali i naliczyli niemal 30 tys. krzyżówek - podaje Katarzyna Groblewska, rzecznik Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (OTOP). Krzyżówka jest największą i najliczniej występującą polską kaczką, przodkiem kaczki domowej. Naturalnie występuje w Europie, Afryce, Azji i obu Amerykach, została też sztucznie sprowadzona do Australii i Nowej Zelandii. Szacuje się, że w Polsce gniazduje jej 260 tys. par.

We wcześniejszych latach (przed rokiem 2010) pierwsze miejsce kilka razy zajmował wróbel, a także kwiczoł i gawron.

W tegorocznej, 11. edycji Zimowego Ptakoliczenia wolontariusze OTOP zorganizowali aż 155 spacerów w całej Polsce, w których uczestniczyli pasjonaci ornitologii, uczniowie i harcerze. W spacerach wzięło udział 3,2 tys. obserwatorów. Policzono łącznie 172925 ptaków z ponad 90 gatunków.

Oprócz krzyżówki, do najliczniej obserwowanych gatunków w tegorocznym Zimowym Ptakoliczeniu należą gawron (niemal 22,5 tys. obserwacji) oraz wróbel i bogatka (po ok. 14,5 tys.).

Bardzo popularne są też kawki (ponad 11 tys.), gołębie (niemal 11 tys.) i mazurki (ponad 9 tys. obserwacji), a także śmieszki (niemal 7 tys.), dzwońce i kwiczoły (oba miały prawie po 6 tys. odnotowań).

W pierwszej dwudziestce znalazły się też modraszki, sroki, czyże, sierpówki, kosy, mewy siwe, trznadle, wrony, jemiołuszki i sójki.

Ciekawostką ornitologiczną była obserwacja tokującej pary orłów przednich w Wierchomli Wielkiej w woj. małopolskim i puchacza w woj. zachodniopomorskim. Na jednym ze spacerów zaobserwowano także pierwiosnka, który zimę spędza w zachodniej i południowej Europie lub na północy Afryki - zaznaczyła Groblewska.

Zimowe Ptakoliczenie jest coroczną akcją wzorowaną na brytyjskim "Big Garden Birdwatch". Odbywa się, podobnie jak jego brytyjski odpowiednik, zawsze w ostatni weekend stycznia. W akcji może wziąć udział każdy, poświęcając godzinę na obserwację i liczenie ptaków z gatunków, które zimą można spotkać blisko człowieka. Dzięki wynikom ornitolodzy tworzą zestawienia ptaków najliczniej spotykanych w parkach i ogrodach o tej porze roku.

Coroczne liczenie pozwala też dostrzec ciekawe zjawiska zachodzące w ptasim świecie. Np. w 2007 r. kwiczoł znalazł się na pierwszym miejscu w Polsce, jeśli chodzi o liczebność, a rok wcześniej zajmował pozycję 15. Dzięki ponad dwóm tysiącom wolontariuszy wiadomo, że w 2007 r. w Polsce miał miejsce bardzo liczny przelot kwiczołów (w niektórych miejscach widywano stada liczące kilkaset, a nawet powyżej tysiąca osobników) - informuje na swojej stronie internetowej OTOP.

PAP - Nauka w Polsce

zan/ mrt/ laz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024