Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
18.02.2015 aktualizacja 18.02.2015

Nie żyje historyk prof. Feliks Tych - długoletni dyrektor ŻIH

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W wieku 85 lat zmarł w poniedziałek znany historyk, prof. Feliks Tych, były wieloletni dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie (ŻIH) - poinformował na swoim portalu internetowym ŻIH.

Badacz specjalizował się w dziejach polskiego ruchu robotniczego na przełomie XIX i XX wieku oraz przebiegu i konsekwencji zagłady Żydów podczas II wojny światowej.

Urodzony w 1929 roku Feliks Tych ukończył Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1956—1968 był pracownikiem naukowym w Instytucie Historii PAN, skąd odszedł w następstwie antysemickiej kampanii marca \'68. W latach następnych pracował w Archiwum Historycznym przy KC PZPR.

W 1958 roku założył kwartalnik historii polskiego ruchu robotniczego „Z Pola Walki”, którego był także redaktorem naczelnym. Był członkiem Komitetu Redakcyjnego Polskiego Słownika Biograficznego.

Od 1995 do 2006 r. sprawował funkcję dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego. Po 1990 roku jako visiting professor wykładał m.in. na uniwersytetach w Getyndze, Darmstadt, Freiburgu i Berlinie.

Jest autorem kilku monografii i 26 tomów publikacji źródłowych z dziedziny polskiej i europejskiej historii społecznej przełomu XIX i XX wieku. Wśród nich są: "Rok 1905", "Długi cień zagłady: szkice historyczne", współredakcja (wraz z Moniką Adamczyk-Garbowską) pracy zbiorowej "Następstwa zagłady Żydów: Polska 1944–2010".

Opracował korespondencję działaczy ruchu lewicowego i rewolucyjnego, m.in. Róży Luksemburg i Kazimierza Kelles-Krauza.

Otrzymał odznaczenia państwowe, w tym Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i Złoty Krzyż Zasługi. W 2009 roku odebrał Statuetkę Felka 2009 - nagrodę krakowskiej Fundacji Judaica - przyznawaną za niestrudzoną działalność na rzecz zachowania i przybliżania dziedzictwa Żydów polskich.

PAP - Nauka w Polsce

szl/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024