Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
19.02.2015 aktualizacja 19.02.2015

W Krakowie trwa instalacja najszybszego w kraju superkomputera "Prometheus"

Fot. ACK Cyfronet AGH
Fot. ACK Cyfronet AGH

W Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH trwa instalacja superkomputera Prometheus, który będzie mieć największą moc obliczeniową w Polsce. Jego oficjalna prezentacja odbędzie się na początku kwietnia – poinformował w czwartek PAP rzecznik prasowy AGH Bartosz Dembiński.

Według zapowiedzi władz Akademii Górniczo-Hutniczej \"Prometheus\" będzie miał moc obliczeniową prawie cztery razy większą od obecnego polskiego rekordzisty - także działającego na krakowskiej Akademii - \"Zeusa\". Choć dużo potężniejszy od \"Zeusa\", \"Prometheus\" będzie zajmował mniej miejsca - całość zmieści się jedynie w piętnastu szafach.

Nowy superkomputer, wart 41 mln zł, jest budowany przez firmę Hewlett-Packard (według wytycznych ekspertów z Cyfronetu) z ponad 1700 serwerów platformy HP Apollo 8000, połączonych superszybką siecią Infiniband o przepustowości 56 Gbit/s. Będzie to pierwsza w Europie i największa na świecie instalacja serwerów HP Apollo 8000.

Komputer będzie posiadał ponad 41 tysięcy rdzeni obliczeniowych (procesorów Intel Haswell najnowszej generacji) oraz ponad 215 TB pamięci operacyjnej w technologii DDR4. Do \"Prometheusa\" zostaną dołączone dwa systemy plików o łącznej pojemności 10 PB oraz ogromnej szybkości dostępu: 150 GB/s.

Teoretyczna moc obliczeniowa nowego polskiego superkomputera wynosić będzie niemal 1,7 petaflops (1 PFLOPS to 10 do potęgi 15. operacji na sekundę). Jest to odpowiednik 40 tys. komputerów osobistych klasy PC. Według projektantów maszyny, \"Prometheus\" będzie również jednym z najbardziej energooszczędnych komputerów swojej klasy na świecie.

Decyzję o budowie nowego superkomputera władze AGH i Cyfronetu AGH ogłosiły 20 października 2014 roku. \"+Prometheus+ będzie największym superkomputerem w historii Polski - obecnie zająłby 30. miejsce na liście najszybszych na świecie. Ta wielka maszyna będzie służyła polskiej nauce\" – mówił wówczas dziennikarzom dyrektor Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH, prof. Kazimierz Wiatr.

\"Prometheus\" służyć będzie naukowcom z różnych dziedzin - będą to obliczenia z dziedziny chemii, fizyki, astrofizyki, biologii, energetyki, nanotechnologii i medycyny.

Poza aspektami technicznymi \"Prometheus\" będzie się również wyróżniał nietypowym wyglądem. Wzorem niektórych czołowych superkomputerów w USA czy w Europie Zachodniej cały jego front ozdobiony będzie grafiką wyłonioną w konkursie. W ostatnim etapie o wyborze grafiki zadecydują internauci na oficjalnym profilu AGH na Facebooku (24 lutego – 1 marca).

Koszty projektu finansowane są w całości w ramach Programu Operacyjnego - Innowacyjna Gospodarka, współfinansowanego ze środków unijnych.

PAP - Nauka w Polsce

hp/ par/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024