Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
27.02.2015 aktualizacja 27.02.2015

Geny ochronne

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Udało się poznać geny, dzięki którym gąsienica występującego we wschodniej części USA motyla Papilio glaucus odstrasza drapieżniki zapachem - informuje „New Scientist”.

Gąsienica Papilio glaucus (spokrewnionego z naszym paziem królowej, Papilio machaon) początkowo jest brązowa i przypomina wyglądem ptasie odchody. Dzięki temu nie budzi niepotrzebnego zainteresowania. Po czwartym linieniu gąsienica staje się zielona, a na tułowiu pojawiają się przypominające oczy plamy, które upodabniają gąsienicę do małego węża. Wyposażona jest także w osmetrium – pomarańczowy, rozwidlony narząd wydzielający cuchnące terpeny. Osmetrium, przypominające rozwidlony język gada, wysuwa się zza głowy w razie zagrożenia.

Zespół Nicka Grishina z University of Texas Southwestern Medical Center zajął się genetyką owada. Jak wykazała analiza, za wytwarzanie terpenów przez Papilio glaucus odpowiada cała grupa genów, podczas gdy u spokrewnionych gatunków – tylko jeden lub dwa.

Naukowcy odkryli także mutacje w genach odpowiadających za rytm dobowy – dzięki temu gąsienica szybko przekształca się w motyla, zamiast spędzić zimę jako poczwarka. (PAP)

pmw/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024