Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
24.02.2015 aktualizacja 24.02.2015

Ostatnia szansa na "kosmiczne wakacje" dla gimnazjalistów

Tylko do 28 lutego gimnazjaliści mogą zgłosić się do udziału w konkursie Astrobot, na projekt misji kosmicznej. Autorzy 30 najlepszych projektów wezmą udział w kosmicznych warsztatach w Centrum Nauki Kopernik. Zwycięzców konkursu czeka zaś wakacyjny wyjazd na warsztaty naukowe.

Konkurs jest skierowany do gimnazjalistów, którzy interesują się astronomią, podbojem kosmosu, komputerami, robotyką albo fizyką. Organizują go Mars Society Polska i Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci.

Zadaniem uczestników konkursu jest zaprojektowanie - możliwej do zrealizowania - misji kosmicznej do komet i asteroid. Prace powinny zawierać uzasadnienie, jakie korzyści taka misja przyniesie ludzkości oraz opis technologii niezbędnej do jej przeprowadzenia. W projekcie można też uwzględnić korzyści komercyjne, które płyną z realizacji takiej misji.

W jaki sposób przygotować konkursową pracę? \"Porozmawiaj z sąsiadami, rodzicami, znajomymi – jakich technologii używają na co dzień, jakie technologie ułatwiłyby im życie? Co ich inspiruje? Zapisz swoje obserwacje. Wykorzystaj internet do zdobycia wiedzy i informacji\" - radzą organizatorzy konkursu.

Przy ocenie prac brane będą pod uwagę: zgodność pracy z tematem konkursu, uzasadnienie wyboru celu misji oraz wartość naukowa, technologiczna lub komercyjna misji, szczegółowość oraz przejrzystość opisu, poprawność techniczna przedstawionych rozwiązań (m.in., uwzględnienie specyfiki warunków kosmicznych), realność wykonania misji, a także poprawność stylistyczna i językowa nadesłanej pracy.

Autorzy trzydziestu najlepszych projektów zostaną zaproszeni do Centrum Nauki Kopernik, gdzie w dniach 20-22 marca 2015 roku wezmą udział w warsztatach robotycznych, będących jednocześnie drugim etapem konkursu. Jurorzy wyłonią piątkę zwycięzców, którzy otrzymają możliwość wyjazdu na wakacyjne warsztaty naukowe. W poprzednich edycjach uczniowie odwiedzili NASA Kennedy Space Center na Florydzie oraz ośrodek edukacyjny Europejskiej Agencji Kosmicznej Andoya Space Center w północnej Norwegii.

\"Organizując warsztaty chcemy przekazać uczestnikom nie tylko wiedzę techniczną, ale przede wszystkim odpowiednie narzędzia do sprawnej pracy w grupie, samodzielnego zdobywania i dzielenia się wiedzą oraz co najważniejsze – poczucia odpowiedzialności społecznej, bo przecież nauka i inżynieria nie są celem samym w sobie\" – mówi dr inż. Tomasz Barciński z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego i Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Szczegółowe informacje na temat konkursu wraz z jego regulaminem są dostępne na stronie: www.astrobot.pl. Również za jej pośrednictwem - do 28 lutego - przyjmowane są zgłoszenia gimnazjalistów.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024