Nauka dla Społeczeństwa

26.04.2024
PL EN
25.02.2015 aktualizacja 25.02.2015

Archeologiczna wystawa w Muzeum Etnograficznym we Włocławku

Brązowa szpila kultury łużyckiej ok 1100 p. n. e. Foto: Arch. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej / Jarosław Czerwiński Brązowa szpila kultury łużyckiej ok 1100 p. n. e. Foto: Arch. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej / Jarosław Czerwiński

Doskonale zachowany celtycki miecz z pocz. II w. p.n.e., skarb z epoki brązu, monety cesarzy rzymskich, a nawet fragmenty skórzanego obuwia z epoki średniowiecza będzie można zobaczyć na nowej ekspozycji „Nieceramiczne zabytki archeologiczne w zbiorach Muzeum we Włocławku”.

Będzie ją można obejrzeć od najbliższego piątku, 27 lutego, w Muzeum Etnograficznym we Włocławku. Wystawa potrwa do 31 maja 2015 r.

Ekspozycję zorganizowano w ramach cyklu zainicjowanego w 2010 r. przez dział archeologiczny Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Jego celem jest prezentacja bogatych zbiorów gromadzonych od 1909 roku. Pierwsza wystawa obejmowała najliczniejszą kategorię artefaktów – wyroby ceramiczne z okresu pradziejowego i wczesnohistorycznego. Kolejna ekspozycja prezentuje wszystkie pozostałe kategorie zabytków archeologicznych, w tym artefakty kamienne, kościane i rogowe, drewniane i skórzane, metalowe oraz szklane i bursztynowe.

"Być może prezentacja zabytków, w większości pozbawionych szerszego kontekstu archeologicznego, skłoni zwiedzających do zwrócenia większej uwagi na często niezauważalne w rekonstrukcjach, nawet drugorzędne cechy artefaktów i do głębszej refleksji na temat pomysłowości, a często kunsztu wytwórców reprezentujących przedstawicieli wielu minionych kultur archeologicznych, nierzadko niesłusznie określanych mianem prymitywnych” – czytamy w zaproszeniu.

Spośród wszystkich prezentowanych zabytków, zdaniem muzealników, na szczególną uwagę ze względu na ich unikatowość w skali ogólnopolskiej, zasługują dwa brązowe elementy rękojeści scytyjskiego sztyletu typu akinakes z VI-V w. p.n.e. i doskonale zachowany, choć pozbawiony pochwy celtycki miecz z pocz. II w. p.n.e. Interesujące są również, jedyne we włocławskich zbiorach i wykonane z brązu, zoomorficzne zapinki należące do społeczności kultury wielbarskiej z II w. n.e. i wczesnośredniowieczna zwierzęca figurka z miejscowości Zgłowiączka.

Do najciekawszych artefaktów z okresu średniowiecza eksponowanych na wystawie należą szklane pierścionki, fragmenty obuwia skórzanego z XIV-XV w., srebrne i brązowe kabłączki skroniowe, rogowy grzebień, kościane łyżwy/płozy sań, drewniane wiosło oraz srebrne monety reprezentowane przez arabskie dirhemy z IX-X w. i denar krzyżowy (biskupi) z końca X w.

Wernisaż odbędzie się 27 lutego, o godz. 17.00, przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024