Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
28.02.2015 aktualizacja 28.02.2015

Ręczne mycie naczyń zmniejsza ryzyko alergii u dzieci

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ręczne mycie naczyń kuchennych może być bardziej korzystne dla zdrowia niż używanie zmywarki, przynajmniej, jeśli chodzi ryzyko alergii u dzieci – twierdzą szwedzcy specjaliści na łamach pisma „Pediatrics”.

Zmywarka gwarantuje, że umyte w niej naczynia będą bardziej sterylne. W tym właśnie problem – uważa alergolog wydziału pediatrii uniwersytetu w Gothenburgu, dr Bill Hesselmar. Jego zdaniem, gdy na naczyniach jest mniej bakterii, tym większe jest ryzyko rozwoju skłonności do alergii u dziecka.

Specjalista powołuje się na przeprowadzone w Szwecji obserwacje ponad 1 tys. dzieci w wieku 7-8 lat zamieszkałych w dwóch różnych regionach kraju. Rodzice wypełniali kwestionariusz czy ich pociechy cierpią na egzemy (stany zapalne skóry), astmę lub alergie sezonowe.

Pytano również o to, jak dbają o higienę: czy używają zmywarki, czy też zwykle ręcznie myją naczynia kuchenne. A także o to, czy ich dzieci jedzą produkty fermentacji, takie jak kapusta kwaszona, oraz świeże warzywa i owoce prosto z gospodarstw rolnych, które zwykle zawierają więcej bakterii aniżeli inne produkty.

Okazało się, że 12 proc. badanych w Szwecji rodzin nadał ręcznie zmywało naczynia. I w tym rodzinach dzieci o połowę mniej były narażone na alergie w porównaniu do tych, które używały zmywarek. Z badań wynika, że o ile w rodzinach, które mnie miały zmywarki 23 proc. dzieci cierpiało z powodu egzemy, a 1,7 proc. chorowało na astmę, to w tych, który jej używały u 38 proc. pojawiła się egzema, a u 7,3 proc. rozwinęła się astma.

Korzystny wpływ ręcznego mycia naczyń widoczny był nawet wtedy, gdy autorzy badań uwzględnili również to, że dzieci miały również kontakt ze zwierzętami domowymi albo chodziły do przedszkola (z niektórych innych badań wiadomo, że te dzieci również rzadziej chorują z powodu astmy i alergii – przyp. PAP).

Na astmę i alergie mniej narażone są również dzieci, które przynajmniej raz w miesiącu jadły produkty fermentacji, takie jak kiszony ogórek czy kwaszona kapusta. Ryzyko uczuleń zmniejsza również spożywanie świeżych warzyw i owoców „prosto z działki”.

Pediatra i alergolog University of Kansas Hospital w Kansas City dr Selina Gierer powiedziała „HealthDay News”, że najnowsze badania szwedzkich specjalistów potwierdzają hipotezę, że nadmierna higiena może zwiększać ryzyko alergii.

Specjalistka przestrzega jednak przed wyciąganiem zbyt pochopnych wniosków. Podkreśla, że narażenie na uczulenia zależy również od wpływu innych czynników środowiskowych oraz od predyspozycji genetycznych. (PAP)

zbw/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024