Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
02.03.2015 aktualizacja 02.03.2015

Biohistoria - nowa, pionierska specjalizacja na UJ

Collegium Witkowskiego siedziba Instytutu Historii UJ. Foto: Anna Wojnar Collegium Witkowskiego siedziba Instytutu Historii UJ. Foto: Anna Wojnar

Popularna na uczelniach zachodnich biohistoria - inaczej mówiąc historia środowiskowa - jest nadal w Polsce dyscypliną prawie nieznaną. Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego uruchamia od roku akademickiego 2015/16 pierwszą tego typu specjalizację w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jak tłumaczą inicjatorzy nowych studiów licencjackich, w krąg zainteresowań biohistorii wchodzą trzy główne obszary: ingerencja człowieka w środowisko, wpływ przyrody na człowieka oraz interpretacja wyobrażeń o środowisku naturalnym. Dziedzina ta łączy więc narzędzia różnych dyscyplin, zwłaszcza historii, archeologii, geografii i medycyny.

Jak wyjaśnia serwisowi PAP - Nauka w Polsce pomysłodawca nowej specjalizacji w IH UJ, prof. Andrzej Chwalba, na uczelniach w USA, Niemczech, krajach Beneluksu, a także w Japonii i Korei Południowej biohistoria cieszy się dużą popularnością. Na uniwersytetach anglosaskich istnieją nawet instytuty historii środowiskowej.

"Z tego, co nam wiadomo, dotychczas na żadnej uczelni w Europie Środkowo-Wschodniej nie było jeszcze takich studiów. Świat się szybko zmienia i nie powinniśmy się zamykać w ramach tradycyjnych dyscyplin" - powiedział prof. Chwalba.

Wśród tematów, jakimi zajmuje się historia środowiskowa, wymienił m.in. zmiany klimatyczne i zanieczyszczenia w dziejach Europy, wielkie katastrofy żywiołowe, historię chorób i epidemii. W programie studiów znajdą się także specyficznie "polskie" przedmioty, jak dzieje rzeki Wisły i osiedlania się wzdłuż niej.

"Chcemy zajmować się nie tylko oddziaływaniem ludzi na środowisko, ale także tym, jak natura kształtuje człowieka - a więc interakcją między tymi elementami" - zaznaczył prof. Chwalba. Dodał, że IH UJ podąża za globalnymi nurtami w historiografii: pięć lat temu powołał już inne nowatorskie na gruncie polskim studia - antropologię historyczną.

Twórcy specjalizacji biohistorycznej liczą na to, że będzie ona przygotowywać absolwentów do aktywności zawodowej w takich dziedzinach, jak badania naukowe, praca w samorządach czy organizacjach pozarządowych.

Na razie studenci Instytutu Historii będą mogli otrzymywać dyplom licencjata. Jeśli eksperyment się powiedzie, planowane jest objęcie specjalizacją biohistoryczną studiów II stopnia, czyli magisterskich.

Program specjalizacji "Biohistoria" jest dostępny tutaj.

PAP - Nauka w Polsce

szl/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024