Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
06.03.2015 aktualizacja 06.03.2015

Konkurs na studenckie filmy Taxminutes

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Czy da się mówić o podatkach prosto i atrakcyjnie? Organizatorzy konkursu „Krótkie filmy o iluzjach podatkowych – TAXMINUTES” uważają, że tak. I zapraszają do udziału w nim studentów z całej Polski. Wśród nagród m.in. staże w Ministerstwie Finansów i w mediach.

Konkurs organizują: Uniwersytet Warszawski, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie i Ministerstwo Finansów. Zadanie studentów polega na zobrazowaniu pojęć związanych z podatkami w prosty i atrakcyjny sposób za pomocą krótkich klipów filmowych trwających do 90 sekund.

Co to są iluzje podatkowe? Jak wyjaśniają organizatorzy w przesłanym PAP komunikacie, zjawisko to opisał włoski ekonomista Amilcare Puviani. Niektórych podatków nie widać (np. podatki pośrednie, VAT), przez co podatnik nie wie, że ponosi ich koszt, albo jest przekonany, że płaci je ktoś inny. Iluzje podatkowe powodują, że podatnicy nie wiedzą, jak przyczyniają się do finansowania kosztów funkcjonowania państwa.

Taxminutes - krótkie, maksymalnie 90-sekundowe filmy o tematyce związanej z podatkami - mogą być nakręcone dowolną techniką – telefonem, kamerą, aparatem.

„Forma Taxminutes może być dowolna, byleby wyjaśniała wybrany element systemu podatkowego. To może być np. animacja, wywiad w taksówce czy klubie, poklatkowe zdjęcia, sonda, reklamówka, protest, pantomima” – wyjaśnia dr hab. Aleksander Werner z SGH, współorganizatora konkursu. Jak dodaje, chodzi o to, by zwykły człowiek mógł powiedzieć: "Aha, rozumiem".

Klipy konkursowe mogą nawiązywać do określonych pojęć podatkowych (np. celu opodatkowania, rodzajów podatków, konstrukcji podatkowych, skutków opodatkowania, oszustw podatkowych, unikania opodatkowania, postaw wobec opodatkowania, wpływu podatków na życie społeczne, zjawisk ekonomicznych/społecznych/towarzyszących opodatkowaniu itp.).

"To mogą być fikcyjne historie podatników, którzy przeżywają różne przygody w urzędach skarbowych albo robią dziwne rzeczy, żeby podatków nie płacić. Albo wcale, albo unikają płacenia ich w Polsce. Dla inspiracji na stronie internetowej konkursu przygotowaliśmy pakiet tematyczny i manual do przykładowych scenariuszy” – dodaje dr hab. Jacek Wasilewski z Uniwersytetu Warszawskiego, współorganizatora konkursu.

Filmy konkursowe można zgłaszać poprzez stronę konkursu www.taxminutes.pl  do 30 kwietnia. Wystarczy załadować je na stronie internetowej.

Autorów najlepszych filmów wyłoni jury, w którym są m.in. przedstawiciele Ministerstwa Finansów, językoznawca Jerzy Bralczyk i reżyser Robert Gliński. Na laureatów czekają nagrody rzeczowe oraz staże w Ministerstwie Finansów i w mediach patronujących konkursowi: PR 1 Polskiego Radia i "Rzeczpospolitej". Wyniki zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali w pierwszej połowie czerwca 2015 r.

Szczegółowe informacje na stronie konkursu: www.taxminutes.pl  i na facebooku: www.fb.com/Taxminutes

PAP – Nauka w Polsce

agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024