Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
11.03.2015 aktualizacja 11.03.2015

Wrocławski przepis na badania dla rynku

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

We Wrocławskim Centrum Badań EIT+ naukowcy opracowują innowacyjne metody diagnostyki raka piersi, leki przeciw osteoporozie, tworzą antybiotyki na bazie nowych związków chemicznych, szukają zastosowań medycznych dla nowych polimerów. Projekt BioMed umożliwia nawiązanie współpracy grupy badawczej z przemysłem i „przeprowadzenie” uzyskanych wyników badań od stołu laboratoryjnego do etapu komercjalizacji.

Od 2009 roku Wrocławskie Centrum Badań EIT+ realizuje projekt „Biotechnologie i zaawansowane technologie medyczne” - skoncentrowany na terapii chorób cywilizacyjnych, a finansowany z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka kwotą 27,6 mln euro.

Czteroletni budżet projektu daje naukowcom stabilne warunki do pracy, pozwala na zakup nowoczesnego sprzętu, potrzebnych odczynników i materiałów. Pozwala także na promowanie wyników w czasie konferencji naukowych. Wyniki badań bardzo szybko znajdują zastosowanie praktyczne.

Jak szacuje kierownik projektu BioMed Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ dr Anna Laskowska, w sumie przy wszystkich zadaniach badawczych przez siedem lat pracowało około 250 naukowców. Organizacyjnie grupy badawcze były wspierane przez specjalistów zajmujących się finansami, zakupami, aspektami prawnymi i formalnymi.

Na początku zadania badawcze były zlecane na uczelnie, ponieważ EIT+ nie miał jeszcze odpowiednich laboratoriów. Obecnie laboratoria są jeszcze częściowo w budowie, ale wiele zostało już otwartych. Naukowcy z uczelni wrocławskich, a później także z Łodzi, Poznania, Warszawy i Opola, nawiązali ze sobą współpracę. Daje ona owoce nie tylko w postaci wyników i publikacji, ale przynosi też korzyści niewymierne – integrację środowiska naukowego - uważa dr Laskowska.

Siedmioletnie wyzwanie pod hasłem BioMed dobiega końca. W 2015 roku projekt zostanie podsumowany. Już dziś wiadomo, że „wychował” całe pokolenie młodych naukowców, którzy znają specyfikę pracy w projektach badawczo-rozwojowych, wiedzą, jakie znaczenie ma ochrona własności intelektualnej, potrafią posługiwać się bazą patentową i znają podstawy prawa własności przemysłowej.

„Na początku projektu BioMed zorganizowaliśmy cykl seminariów na temat własności intelektualnej. Tłumaczyliśmy, jak ją chronić, kiedy publikować, a kiedy patentować. Zatrudniliśmy młodych naukowców jako brokerów technologii, którzy dla poszczególnych zadań badawczych przeprowadzali badanie czystości i zdolności patentowej danej technologii - wylicza dr Laskowska. - Kilku brokerów technologii zostało w WCB EIT+ zatrudnionych. W BioMEdzie wspierają przygotowanie do komercjalizacji i nawiązują relacje ze sferą biznesu. Łowimy zdolnych, wykształconych w projekcie ludzi, żeby razem z nami pracowali”.

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ formalnie jest przedsięwzięciem władz miasta i wrocławskich uczelni: Uniwersytetu Wrocławskiego, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i Uniwersytetu Medycznego. Z EIT+ współpracują dzisiaj m.in. Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN z Wrocławia, Uniwersytet Opolski, Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN z Warszawy.

PAP – Nauka w Polsce, Karolina Olszewska

kol/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024