Co dziesiąty europejski gatunek pszczół może wyginąć

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Aż 9,2 proc. z 1965 dziko żyjących w Europie gatunków pszczół zagrożonych jest wyginięciem, zaś kolejne 5 proc. może być zagrożonych w najbliższej przyszłości – informuje serwis BBC News/Science.

Badanie populacji tych owadów zleciła i sfinansowała Komisja Europejska. Raport opracowali specjaliści z Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). Do największych zagrożeń należy utrata odpowiednich siedlisk związana intensywną uprawą roli, wykorzystaniem pestycydów oraz rozwojem miast i zmianami klimatu. Giną zarówno pszczoły dzikie, jak i udomowione.

Pszczoły mają zasadnicze znaczenie dla zapylania roślin uprawnych. Tylko w Unii Europejskiej wkład pszczół w wartość produkcji rolnej szacowany jest na 15 miliardów euro rocznie.

Jako środki zaradcze eksperci zalecają lepsze monitorowanie występowania zarówno pospolitych, jak i rzadkich gatunków, ochronę miejsc, w których pszczoły znajdują sprzyjające życiu warunki, zachęty finansowe dla rolników, którzy takie siedliska zapewnią, a także uregulowanie handlu hodowanymi pszczołami, które mogą roznosić choroby. Większa liczba pszczół przyniesie korzyści zarówno środowisku, jak i produkcji rolnej.

"Jakość naszego życia i nasza przyszłość zależą od wielu dóbr i usług, jakich natura dostarcza za darmo. Jeśli nie zahamujemy zagłady pszczół, możemy za to naprawdę drogo zapłacić – powiedział BBC Karmenu Vella, komisarz UE do spraw środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa.(PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera