Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
23.03.2015 aktualizacja 23.03.2015

Zakończył się finał Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego

Zbiorowe zdjęcie uczestników finału XLI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego (OMSA 2015). Źródło: Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu Zbiorowe zdjęcie uczestników finału XLI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego (OMSA 2015). Źródło: Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu

W dniach 19-21 marca w Grudziądzu odbyły się finałowe zawody XLI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego (OMSA), w których wzięli udział uczniowie wcześniej będący laureatami wojewódzkich etapów konkursu – informuje Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu.

Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne w Grudziądzu (OMSA) jest organizowane od kilkudziesięciu lat. Jest to ogólnopolski konkurs popularyzujący astronomię. Najpierw odbywają się zawody wojewódzkie, nad którymi czuwają Kuratoria Oświaty Urzędów Wojewódzkich, a zawody finałowe mają miejsce w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu.

W tym roku w konkursie wzięli udział uczniowie z 12 województw. Każde z województw wyłoniło dwie najlepsze prezentacje astronomiczne, które następnie finaliści wojewódzcy przedstawiali na zawodach finałowych w Grudziądzu.

W ostatni dzień finału nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników. Komisja konkursowa, w skład której wchodzili zawodowi astronomowie z Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA) oraz przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA), wyłoniła 11 laureatów.

Pierwsze miejsce zajął Jakub Morawski z Bielska Białej (woj. śląskie), który zaprezentował własną pracę badawczą pod tytułem "Moja mapa Drogi Mlecznej". Młody prelegent opisał, w jaki sposób samodzielnie przeprowadził obserwacje naszej Galaktyki. Obserwacje wykonał automatycznym radioteleskopem Obserwatorium Astronomicznego UJ w Krakowie. Wynikiem badań była mapa Drogi Mlecznej, na której udało się zaobserwować spiralną strukturę naszej Galaktyki.

Na drugim miejscu uplasowała się Anna Paleczek z Niepołomic (woj. małopolskie) z referatem pt. „Kolory Wszechświata czyli amatorska spektroskopia astronomiczna”. Trzecie miejsce zajęła Nina Bąkowska z miejscowości Pokój (woj. opolskie). Przygotowała pracę pt. „Badanie faz Księżyca oraz ich wpływu na poziom wody mórz i oceanów na Ziemi”.

Kolejne miejsca zajęli: Zofia Kaczmarek z Torunia, Karolina Jarosik z Krakowa, Dawid Białka z Nowego Wiśnicza, Paulina Ferster z Tczewa, Krzysztof Lisiecki z Radziejowa, Jan Trojanowski z Warszawy, Joanna Wójtowicz z Wodzieradów, Bartosz Dzięcioł ze Szczecina. Przyznano także kilka wyróżnień.

Laureaci otrzymali liczne nagrody w postaci teleskopów, lornetek, książek, prenumerat czasopisma „Urania – Postępy Astronomii”, a także dysków twardych i aparatów fotograficznych.

W trakcie seminarium uczniowie przeprowadzili także obserwacje zaćmienia Słońca, które miało miejsce 20 marca.

PAP - Nauka w Polsce

cza/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024