James Watson sprzedaje Nobla

Fot. PAP/ Bartłomiej Zborowski 24.06.2008
Fot. PAP/ Bartłomiej Zborowski 24.06.2008

Profesor James Watson, laureat nagrody Nobla z roku 1962 za odkrycie struktury przestrzennej DNA zamierza sprzedać na aukcji swój medal noblowski – informuje serwis „BBC News/Science”.

Jak powiedział prof. Watson, część dochodu z aukcji zostanie przekazana University of Chicago, Clare College przy Cambridge University, Cold Spring Harbor Laboratory, Long Island Land Trust oraz innym organizacjom pożytku publicznego.

Watson jest pierwszym żyjącym noblistą, który postanowił sprzedać swój medal noblowski. Medal jego zmarłego w roku 2004 współpracownika i współlaureata Francisa Cricka został sprzedany w ubiegłym roku za 2,2 miliona dolarów. Przewiduje się, że medal Watsona może osiągnąć cenę od 1,6 do 2,2 miliona dolarów.

Na tej samej aukcji wystawione mają być także należące do noblisty papiery, w tym odręczne notatki do jego przemowy z okazji wręczenia nagrody Nobla. Dom aukcyjny Christie\'s ocenia wartość tych dokumentów na 300 do 400 tysięcy dolarów.

Nić kwasu dezoksyrybonukleinowego (DNA) jest instrukcją budowy żywego organizmu. Jego strukturę określili Watson i Crick, korzystając z danych eksperymentalnych zebranych przez Maurice’a Wilkinsa oraz Rosalind Franklin. Tylko Watson, Wilkins i Crick zostali nagrodzeni złotymi medalami - Rosalind Franklin pominięto.(PAP)

pmw/ krf

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naszyjnik do śledzenia diety

  • Fot. Adobe Stock

    Rozciągliwa syntetyczna skóra pozwoli robotom czuć dotyk

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera