Fragment Wielkiego Muru odkryto w północnych Chinach

Archeolodzy odkryli w Chinach fragment jednego z najstarszych odcinków Wielkiego Muru, pochodzący sprzed około 2470 lat – informuje serwis internetowy Shanghai Daily.

Odkrycia dokonano na stanowisku położonym w dolinie Żółtej Rzeki w pobliżu wioski Nanchangtan, na obszarze prefektury miejskiej Zhongwei w Regionie Autonomicznym Ningxia Hui w północnej części Chin.

Jak poinformował Zhou Xinghua, kurator z Muzeum Regionu Ningxia Hui, archeolodzy odkryli fragment starożytnego muru o długości 20 metrów złożony z trzech segmentów.

Jeden segment został zbudowany z kamienia, a jego wymiary wynoszą 5 metrów długości, 4 metry szerokości i 6 metrów wysokości.

Pozostałe dwa segmenty wzniesiono z mniej trwałych materiałów – ziemi i drewna - a ich długość wynosi odpowiednio 10 metrów i 5 metrów.

Według ekspertów, najnowsze znalezisko jest jednym z najstarszych odcinków późniejszego Wielkiego Muru Chińskiego i pochodzi z Okresu Walczących Królestw (475-221 r. p.n.e.), kiedy siedem królestw toczyło między sobą wojny o panowanie nad Chinami.

Odkryty fragment muru obronnego został wzniesiony na terenie dawnego królestwa Qin, którego władca w 221 r. p.n.e. pokonał wszystkich przeciwników i został pierwszym cesarzem Chin i budowniczym Wielkiego Muru, którego fortyfikacje objęły wcześniej istniejące konstrukcje obronne.

Zdaniem Zhou Xinghua, znalezisko ma wielką wartość historyczną i wymaga właściwej konserwacji i ochrony.

Wielki Mur Chiński został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1987 roku, a tylko w okresie 2006-2010 r. władze Chin przeznaczyły kwotę ponad 500 milionów yuanów (ok. 80 milionów dolarów amerykańskich) na zachowanie jego stanu. (PAP)

jot/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera