Komisarz Tajani: Polska należy do najmniej innowacyjnych krajów UE

Polska, obok Bułgarii, Rumunii i Łotwy, należy do najmniej innowacyjnych krajów UE - poinformował unijny komisarz ds. przemysłu Antonio Tajani. W latach 2008-2012 wskaźnik innowacyjności w UE rósł najwolniej w Grecji, na Cyprze i właśnie w Polsce.

We wtorek Komisja Europejska opublikowała najnowszy ranking innowacyjności, w którym ocenia postępy poszczególnych krajów UE w tej kwestii.

Tajani powiedział na konferencji prasowej, że liderami innowacyjności w UE są: Szwecja, Niemcy, Dania i Finlandia. Tuż za nimi plasują się: Holandia, Luksemburg, Belgia, Wielka Brytania, Austria, Irlandia, Francja, Słowenia, Cypr i Estonia. Umiarkowaną innowacyjnością cechują się: Włochy, Hiszpania, Portugalia, Czechy, Grecja, Słowacja, Węgry, Malta i Litwa. Na samym końcu są: Polska, Łotwa, Rumunia i Bułgaria.

W latach 2008-2012 poziom innowacyjności całej Unii Europejskiej rósł rocznie średnio o 1,6 proc. Spośród krajów członkowskich najgorzej było w Grecji i na Cyprze, gdzie poziom innowacyjności w tym okresie spadł. Spośród pozostałych 25 państw najgorzej wypadła Polska, gdzie wskaźnik innowacyjności w badanym okresie rósł rocznie tylko o 0,4 proc. Nieco lepiej było w Bułgarii (wzrost roczny o 0,6 proc.), a najlepiej wypadła Estonia, gdzie w latach 2008-2012 wskaźnik ten zwiększał się rocznie o 7,1 proc.

"Kryzys gospodarczy miał negatywny wpływ na innowacyjność w niektórych krajach europejskich. Jeśli chcemy utrzymać konkurencyjność na arenie globalnej, musimy postawić nie tylko na ilość, ale też jakość. W porównaniu do ubiegłego roku klasyfikacja praktycznie się nie zmieniła. (...) Musimy kłaść większy nacisk na badania naukowe" - powiedział Tajani.

Przy tworzeniu rankingu wykorzystano takie wskaźniki, jak m.in. wykształcenie społeczeństwa, inwestycje typu venture capital, nakłady na badania i rozwój czy przychody zagraniczne z posiadanych patentów.

Z Brukseli Łukasz Osiński

PAP - Nauka w Polsce

luo/ akl/ ap/ jra/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Trzy projekty uczniów z Polski w konkursie Regeneron ISEF w USA

  •  09.05.2024. Prezydent RP Andrzej Duda na wydarzeniu "Startupy w Pałacu. Innowacje w rolnictwie" w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, 9 bm. Wydarzenie ma na celu ukazanie roli startupów w procesie tworzenia innowacji dla sektora rolno–spożywczego. PAP/Radek Pietruszka

    Prezydent Andrzej Duda spotkał się z twórcami rolniczych start-upów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera