Bezdech senny łatwy do przeoczenia

Większość osób cierpiących na bezdech senny nie wie, że występuje u nich to zaburzenie - wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Philips, naukowców z Uniwersytetu Twente w Holandii i organizację zrzeszającą pacjentów ApneuVereniging. Informacja ukazała się na stronie internetowej holenderskiej uczelni.

Trwające dwa lata badania, w których wzięło udział 4206 pracowników Philipsa z Holandii wykazały, że 6,4 proc. z nich cierpiało na bezdech senny, przy czym 78 proc. nie zdawało sobie z tego sprawy. Jak podkreślają naukowcy, to pierwsze badania obejmujące tak dużą liczbę osób.

Z powodu częstych bezdechów (w czasie jednej godziny może ich być od 5 do nawet 30) tkanki nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu, dochodzi do wahań ciśnienia tętniczego i wzmożonej pracy serca. Rezultatem jest zmęczenie i senność w ciągu dnia, trudności z koncentracją podczas pracy oraz szybkie wpadanie w złość.

Objawy te są często przypisywane stresującemu trybowi życia. Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, że bezdech senny zwiększa ryzyko nadciśnienia, cukrzycy i chorób układu krążenia - podkreślają autorzy analizy.

"Bezdech senny jest groźniejszy niż mogłoby się wydawać. Dzięki zwiększonej świadomości pacjenci i lekarze rodzinni będą być może czujniejsi wobec objawów, czego rezultatem będzie szybsze wdrożenie leczenia" - mówi dr Michiel Eijsvogel ze szpitala Medisch Spectrum Twente.(PAP)

koc/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szczepienie przeciw COVID-19 może przedłużać życie pacjentów z niewydolnością serca

  • Fot. Adobe Stock

    Lato 2023 r. w Europie było najgorętsze od dwóch tysięcy lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera