Pomyślnie zdany egzamin z działania stacji naziemnej BRITE

Polska stacja naziemna BRITE pomyślnie zdała swój pierwszy poważny egzamin - informują strony Centrum Astronomicznego PAN im. M. Kopernika w Warszawie.

Dnia 25 lutego dokładnie o godzinie 13:31 naszego czasu indyjska rakieta Polar Satellite Launch Vehicle wystartowała, niosąc na orbitę satelitę Near-Earth Object Surveillance Satellite (NEOSSat) i dwa nanosatelity BRITE. Start odbył się z kosmodromu Satish Dhawan Space Centre w Sriharikota w Indiach.

Dla polskich naukowców jest to o tyle ważna wiadomość, że do konstelacji sześciu satelitów BRITE mają dołączyć kolejne wyprodukowane w Kanadzie i w Polsce.

Obecność dwóch satelitów BRITE na orbicie była też okazją do próby działania stacji naziemnej BRITE znajdującej się w Centrum Astronomicznym PAN w Warszawie.

W środę wieczorem, 27 lutego 2013 roku, naziemna stacja radiowa w CAMK odebrała sygnał z austriackiego satelity BRITE-AT/TUG. Już od lata ubiegłego roku na dachu instytutu instalowano anteny. Dopiero teraz okazało się ostatecznie, że wszystko działa poprawnie i sprzętowa część budowy stacji została pomyślnie zakończona. Teraz pozostaje uzupełnienie oprogramowania do automatycznej pracy stacji oraz odzyskiwania danych naukowych.

Główny wkład w budowę stacji mieli Aleksander Schwarzenberg-Czerny (kierownik projektu BRITE w CAMK), Grzegorz Woźniak, Grzegorz Marciniszyn oraz Elżbieta Zocłońska. Współpracownikiem z Centrum Badań Kosmicznych PAN był Marcin Stolarski.

Drugi satelita UNI-BRITE leci tuż obok, ale nadaje jedynie nad Toronto.

PAP - Nauka w Polsce

aol/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 10.05.2024 EPA/Petra Bischoff

    Ekspertka: burza geomagnetyczna trwa; możliwa kontynuacja zórz

  • Fot. Adobe Stock

    Śląskie/ Mobilne planetarium z pokazami astronomicznymi przyjedzie do Rybnika

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera