Elektroniczny rehabilitant dla udarowców

Brytyjski wynalazek ma usprawnić żmudną rehabilitacją osób po udarze - informuje serwis "BBC News".

Urządzenie opracowali specjaliści z Glasgow School of Art oraz University of Strathclyde. Wykorzystuje ono czujniki reagujące na ruch, aby wskazać pacjentom, czy właściwie wykonują ćwiczenia.

Aby przywrócić sprawność osobom, których mózg został uszkodzony na skutek niedokrwienia spowodowanego udarem, potrzebne są systematycznie wykonywane, długotrwałe ćwiczenia. Dzięki nim można znów chodzić czy chwytać przedmioty. Pacjenci mają często problemy z motywacją do takiej aktywności i niedokładnie wykonują ćwiczenia. Problem ten rozwiązuje obecność terapeuty, zachęcającego do rehabilitacji i udzielającego wskazówek. Automatyczny terapeuta ma być tańszy i bardziej dostępny.

Na kończynach rehabilitowanej osoby mocowane są w odpowiednich miejscach odblaskowe piłeczki-znaczniki, co pozwala kamerom analizować obraz i sygnalizować na monitorze, czy ćwiczenie jest wykonywane prawidłowo (kolor zielony) czy też nieprawidłowo (czerwony). W podobny sposób działają terapeuci zajęciowi, korygując błędy ćwiczących i instalując lustra.

Na razie w ramach programu "Envisage" ze wspomaganej czujnikami rehabilitacji skorzystało 30 brytyjskich pacjentów - jeśli wyniki okażą się pomyślne, metoda może zostać wprowadzona powszechnie jako standard, a rehabilitacja będzie możliwa w domu, co obniży jej koszt.(PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera