Badanie moczu ułatwi rozpoznanie choroby Kawasaki

Białka obecne w moczu mogą okazać się pierwszymi biomarkerami choroby Kawasaki, rzadkiego stanu zapalnego naczyń krwionośnych u dzieci, który może prowadzić do zmian tętniakowatych, niedokrwienia serca, a nawet zawału – informuje pismo „EMBO Molecular Medicine”.

Choć choroba dotyka rocznie około dwojga na 10 tys. dzieci w Stanach Zjednoczonych, liczba diagnozowanych przypadków na świecie rośnie. W Japonii choruje jedno na sto dzieci poniżej 5. roku życia.

Chorobę po raz pierwszy opisał w 1965 roku japoński pediatra Tomisaku Kawasaki. Najczęściej chorują dzieci poniżej 5. roku życia, jednak przyczyny nie zostały jeszcze poznane.

„Objawy choroby Kawasaki, takie jak gorączka, wysypka i powiększenie węzłów chłonnych, są bardzo podobne do tych, które występują przy wielu popularnych infekcjach wirusowych i bakteryjnych u dzieci” – mówi autorka badań dr Susan Kim Boston Children’s Hospital.

„Proces diagnostyczny wiąże się z braniem pod uwagę bardzo wielu możliwości, przez co rozpoznanie choroby może się opóźnić, a nawet może ona pozostać niezauważona. Test pozwalający odróżnić chorobę Kawasaki od innych przyczyn gorączki pozwoliłby na szybsze rozpoczęcie leczenia i znaczne zmniejszenie ryzyka powikłań” - dodaje.

Chcąc opracować efektywny test diagnostyczny, dr Kim analizowała obecność białek w moczu pacjentów z chorobą Kawasaki. Dzięki temu udało się jej zidentyfikować 190 białek obecnych tylko w moczu chorych pacjentów. Dwa z nich, filamina C i mepryna A, okazały się wiarygodnymi markerami choroby. Ich obecność w 98 proc. przypadków pozwalała wykryć chorobę.

Po zdiagnozowaniu leczenie przebiega stosunkowo sprawnie. Jeżeli jednak choroba nie zostanie w porę rozpoznana, może prowadzić do poważnych powikłań. (PAP)

koc/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Małpy nauczyły się rytmu „Everybody” Backstreet Boys

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: prawa pracownicze jednymi z najsłabiej chronionych praw człowieka

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera