Otyli pacjenci lepiej znoszą zapalenie płuc

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Trafiające do szpitala osoby otyłe mają większe szanse na przeżycie zapalenia płuc niż pacjenci o normalnej masie ciała - informuje pismo "Clinical Microbiology and Infection" .

Naukowcy z University of Alberta przeanalizowali historie choroby 907 pacjentów, przyjętych do szpitala z zapaleniem płuc. Okazało się, że w porównaniu z chorymi o prawidłowej masie ciała otyłe osoby z zapaleniem płuc mają większe szanse na przeżycie.

Dwie trzecie pacjentów miało ciężkie zapalenie płuc, z czego 79 zmarło w szpitalu. Spośród zmarłych 12 osób miało niedowagę, 36 ważyło tyle, ile powinny z racji budowy ciała, natomiast 21 z pozostałych miało nadwagę, zaś 10 było otyłych.

Oznacza to, że umieralność w przypadku osób o normalnej masie ciała sięgała 10 proc., podczas gdy wśród otyłych - tylko 4 proc.

Podobne zjawisko obserwowano już wcześniej. Otyłość sprzyja cukrzycy, nadciśnieniu zakażeniom (w tym zapaleniu płuc). Jednak paradoksalnie, w niektórych chorobach bycie otyłym daje większe szanse. Być może nie każda otyłość działa na organizm w taki sam sposób. Ponadto w przypadku chorób o ostrym przebiegu - jak w zapaleniu płuc - większa rezerwa energetyczna, jaką daje obfita tkanka tłuszczowa, może być atutem. Niewykluczone także, że zaburzenia procesów zapalnych związane z otyłością mogą w pewnych okolicznościach wyjść choremu na zdrowie.(PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szczepienie przeciw COVID-19 może przedłużać życie pacjentów z niewydolnością serca

  • Fot. Adobe Stock

    Lato 2023 r. w Europie było najgorętsze od dwóch tysięcy lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera