Prof. Nalepa: największe osiągnięcia naukowe wynikiem badań interdyscyplinarnych

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Tegoroczna Nagroda Nobla z chemii świadczy o tym, że osiągnięcia naukowe o największym znaczeniu dla ludzkości pojawiają się w wyniku badań interdyscyplinarnych - powiedziała PAP prof. dr hab. Irena Nalepa.

Chemicznego Nobla 2012 otrzymali Robert J. Lefkowitz i Brian K. Kobilka za badania nad receptorami, odpowiadającymi za reakcję komórek na warunki zewnętrzne.

"Tegoroczna nagroda jest zdecydowanie bardziej nagrodą w biochemii - tj. chemii procesów biologicznych - niż w chemii. Świadczy to też o tym, że osiągnięcia naukowe o największym znaczeniu dla ludzkości pojawiają się w wyniku badań interdyscyplinarnych" - powiedziała PAP prof. Nalepa, kierownik krakowskiego Zakładu Biochemii Mózgu w Instytucie Farmakologii PAN.

"Uważam, że tegoroczna nagroda jest zdecydowanie zasłużona. Wyniki tych badań są ważne nie tylko z punktu poznawczego (tzw. badań podstawowych, które zajmują się wyjaśnianiem procesów fizjologicznych), ale także przyczyniły się (i nadal przyczyniają) do rozwoju farmakologii i projektowania nowych strategii farmakologicznej terapii wielu chorób (stosowanych w leczeniu schorzeń układu krążenia, zaburzeń psychicznych, chorób immunologicznych i alergicznych)" - uważa prof. Nalepa.

Jak zauważyła, odkrycia były drogą do "poprawiania" leków już znanych i stosowanych w medycynie, aby pozbawić je działań ubocznych. "Ponad połowa leków stosowanych w tych schorzeniach jest zaprojektowana, aby pobudzać lub hamować receptory rodziny GPCR" - podkreśliła.

"By zrozumieć wagę dokonań laureatów warto sobie uzmysłowić, że nasz organizm działa na zasadzie precyzyjnie dostrojonego systemu, w oparciu o liczne interakcje pomiędzy miliardami komórek. Każda komórka ma malutkie receptory, które pozwalają jej +wyczuwać+ otaczające środowisko i w ten sposób komórki mogą się +dostrajać+ do nowej sytuacji. Odkrycia poczynione przez laureatów odnoszą się do mechanizmu wewnątrzkomórkowego, który jest pobudzany przez receptory sklasyfikowane jako rodzina GPCR" - powiedziała biochemiczka.

W ocenie rozmówczyni PAP "badania zespołu Lefkowitza i Kobilki przyczyniły się więc do zrozumienia procesu przekazywania sygnału chemicznego od receptorów GPCR zlokalizowanych na powierzchni komórki do jej wnętrza".

PAP - Nauka w Polsce

mrt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 29.03.2022. Prof. Wojciech Fendler. PAP/Roman Zawistowski

    Prof. Wojciech Fendler nowym prezesem Agencji Badań Medycznych

  • Fot. Adobe Stock

    Gliwice/ Pracownia Narodowego Instytutu Onkologii realizuje innowacyjny unijny projekt

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera