Finał polskiej edycji unijnego konkursu szkolnych prac badawczych EUCYS

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

W finale polskiej edycji Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS) rywalizowało 25 nastoletnich autorów 20 projektów badawczych z całego kraju. Autorzy trzech najlepszych prac, których nazwiska ogłoszono w niedzielę w Warszawie, wystartują jesienią w międzynarodowym finale konkursu w Mediolanie.

Zwycięzców polskiego finału EUCYS poznaliśmy podczas uroczystości w warszawskim Centrum Nauki Kopernik.

Trzy pierwsze miejsca zajęły prace: Dominiki Bakalarz z Opola i Joanny Jurek z Piotrkowa Trybunalskiego; Michała Bączyka z Ostrowi Mazowieckiej i Pawła Czyża z Nadarzyna; oraz Pauliny Drożak z Lublina.

Dominika Bakalarz i Joanna Jurek opracowały oparty na nanowłókninie bioimplant Origami BioBandage”. Dzięki wykorzystaniu komórek macierzystych może on znaleźć wielorakie zastosowanie. Praca otrzymała również wyróżnienie za towarzyszące jej wyjątkowo profesjonalne wizualizacje oraz Nagrodę Specjalną w Dziedzinie Biomedycyny, którą ufundowała Fundacja Amgen, wspierająca młodych naukowców.

Michał Bączyk i Paweł Czyż zajęli się znanym z praktyki problemem opróżniania butelek (zjawisku temu towarzyszy charakterystyczne „gul, gul”). Dalsze badania wykazały, że połączenie rurkami dwóch i więcej butelek tworzy ciekawe pod względem naukowym układy oscylujące – z każdą butelką bardziej nieprzewidywalne.

Paulina Drożak wykazała wpływ zmian aktywności słonecznej na zmiany klimatyczne, co może ułatwić ich przewidywanie.

Trzy drugie miejsca (nagrody pieniężne po 4 tys. złotych) zajęli:Sara Berent z Gdynia, która w swojej pracy zajęła się wpływem olejków eterycznych na wybrane mikroorganizmy bakteryjne i grzybowe pod kątem zastosowania jako środki ochrony roślin. Szczególnie skuteczne okazały się olejki tymiankowy i cynamonowy. Bartosz Ambrożkiewicz z Poznania, który opracował SMART MIRRORS – inteligentne lusterka automatycznie kompensujące zmianę pozycji motocyklisty związaną z prędkością jazdy. Hanna Twardowska ze Słupska badała zaś \"Rolnicze i energetyczne możliwości zastosowania nawłoci olbrzymiej Solidago gigantea Aiton”. Nawłoć nie tylko nadaje się na opał, ale można z niej uzyskać leczniczą herbatkę, a z jej pyłku i nektaru powstaje znakomity miód. Nawłoć może także pobudzać wzrost słoneczników.

Trzy trzecie miejsca (nagrody pieniężne po 2 tys. złotych) zajęli: Aleksandra Bloch z Ostrołęki i Klaudia Krupka z Krasnosielca, które badały postrzeganie przestrzeni osobistej w aspekcie klaustrofobii. Jak się okazało, ta występująca głównie u kobiet obawa przez zamknięciem w małym pomieszczeniu wiąże się z typowym raczej dla mężczyzn zawężeniem pola widzenia. Pomocne mogą być opracowane przez autorki proste ćwiczenia wzroku oraz pomalowanie ścian na zielono. Paweł Piwek z Piasecznej Górki, który opracował mechanizmy przegubowe do kreślenia krzywych stożkowych oraz hipo-i epicykloidy. Dzięki nim łatwiej będzie na przykład konstruować ramiona robotów. Michał Ratajczak ze Słupska, który skonstruował sterowaną pilotem i wyposażoną w zapasowe zasilanie lampę LED „Kandelka”, której barwę światła można dostosować do potrzeb i nastroju użytkownika (zimne światło sprzyja skupieniu, ciepłe - relaksowi.

Specjalną nagrodę za najpiękniejszy plakat otrzymał Paweł Jaworski z Sobkowa, który obserwował pająki tygrzyki paskowane na terenie miejscowości Chomentów w czasie dwóch kolejnych lat.

Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej EUCYS (EU Contest for Young Scientists), w którym biorą udział laureaci konkursów krajowych, obejmuje nauki ścisłe, przyrodnicze, technikę, a od 2004 roku także nauki społeczne i ekonomiczne. Każdy kraj może zgłosić najwyżej trzy prace. Nie mogą one mieć więcej niż trzech autorów. Oprócz Europejczyków w konkursie biorą udział m.in. reprezentanci USA i Chin. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w roku 1989.

Wyłonieni w niedzielę laureaci trzech pierwszych miejsc polskiego finału będą reprezentować nasz kraj we wrześniu na międzynarodowym finale 27. Konkursu Prac Młodych Naukowców UE w Mediolanie.

Polskie eliminacje konkursu organizowane są przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci (stowarzyszenie naukowców, lekarzy i studentów), pracujący od ponad 30 lat z utalentowanymi uczniami. Jury eliminacji, w skład którego wchodzą wybitni naukowcy z najlepszych polskich uczelni i instytutów PAN, przewodniczy dr Piotr Chrząstowski-Wachtel z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego. Funkcję Krajowego Organizatora Konkursu sprawuje od 2010 roku prof. Jan Madey z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wśród sponsorów konkursu jest m.in. PZU.

PAP - Nauka w Polsce, Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Prof. Mariusz Jaskólski. Fot. Adrian Wykrota

    Prof. Mariusz Jaskólski z prestiżowym europejskim wyróżnieniem krystalograficznym

  • 28.06.2016 Na zdjęciu Olga Malinkiewicz. PAP/Marcin Obara

    Olga Malinkiewicz wśród finalistów European Inventor Award 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera