Polscy studenci wezmą udział w międzynarodowym konkursie Air Cargo Challenge

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Już w tym tygodniu trzy zespoly reprezentujące polskie uczelnie pojadą do bazy wojskowej w Ota, żeby rywalizować z drużynami z całego świata o tytuł najlepszych konstruktorów samolotów udźwigowych.

W dniach 8-12 sierpnia w Portugalii odbędzie się kolejna edycja międzynarodowych zawodów Air Cargo Challenge. Z Polski pojadą na nie trzy zespoły z Polski, reprezentujące Politechnikę Białostocką, Politechnikę Rzeszowską i Politechnikę Śląską.

\"Chcemy pokazać, że w Polsce także są zdolni, ambitni młodzi inżynierowie\" - mówią członkowie zespołu High Flyers z Politechniki Śląskiej. \"Nasz samolot, HF-2 Heron jest już gotowy. Został od podstaw zaprojektowany tak, aby udźwignąć jak największy ciężar, w czym pomóc ma olbrzymie, jak na tę klasę płatowca, skrzydło o rozpiętości 5 metrów.\"

Air Cargo Challenge to odbywające się co dwa lata międzynarodowe zawody samolotów bezzałogowych skierowane do studentów uczelni technicznych. Celem rywalizacji jest zaprojektowanie i skonstruowanie samolotu, który przy zadanych parametrach technicznych (m.in. wymiary skrzyni transportowej, określona jednostka napędowa) będzie w stanie unieść ładunek o jak największej masie.

\"Nasz samolot, HF-2 Heron jest już gotowy. Został od podstaw zaprojektowany tak, aby udźwignąć jak największy ciężar, w czym pomóc ma olbrzymie, jak na tę klasę płatowca, skrzydło o rozpiętości 5 metrów\" - tłumaczą studenci ze Śląska.

Oprócz polskich zespołów w konkursie weźmie udział 28 drużyn z dwunastu krajów.

PAP - Nauka w Polsce

maab/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Rys. Coolerheat/Łukasz Witanowski

    Naukowcy chcą produkować chłód z ciepła

  • Fot. Adobe Stock

    Polski eksperyment w kosmosie: test technologii przetwarzania danych na orbicie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera