Historia i kultura

Zabytki z Elbląga w prestiżowych muzeach zachodniej Europy

Bursztyn z Truso. Fot. materiały prasowe
Bursztyn z Truso. Fot. materiały prasowe

Zabytki z kolekcji Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu zostaną wypożyczone na wystawę o świecie materialnym i kulturze Wikingów, którą będzie można obejrzeć w najważniejszych muzeach Danii, Wielkiej Brytanii i Niemiec – poinformował PAP Tomasz Gliniecki, kierownik Działu Edukacji i Promocji elbląskiego muzeum.

Polscy muzealnicy wypożyczą na ekspozycję „The Viking World. Cultures in Contact” („Świat Wikingów. Kultury w kontakcie”) 39 artefaktów i surowiec bursztynowy odkryte w czasie wykopalisk w obrębie wikińskiej osady Truso.

„Mają one posłużyć do prezentacji życia Wikingów na brzegach południowego Bałtyku, jako uzupełnienie, ale i odmienność od ziem rdzennie skandynawskich” - wyjaśnia w zapowiedzi wystawy Neil MacGregor, dyrektor Muzeum Brytyjskiego.

Wystawa przygotowywana jest przez duńskie Muzeum Narodowe, wspólnie z Muzeum Brytyjskim w Londynie i Muzeum Prehistorii i Historii Wczesnej w Berlinie.

„Jest to olbrzymia szansa na zaprezentowanie części naszych zbiorów z Truso w gronie najważniejszych pamiątek po dawnym świecie Wikingów” – mówi Marek Jagodziński z elbląskiego muzeum, odkrywca osady Truso.

Jak wyjaśnia Gliniecki, koncepcja ekspozycji oparta jest na rekonstrukcji i zarazem symbolu łodzi wikińskiej. Na potrzeby wystawy odtworzona zostanie łódź znaleziona w Roskilde i będzie w charakterze symbolicznym oznaczać cztery sfery życia: statek jako oznaka siły i władzy, jako okręt wojenny, jako symbol przemijania i śmierci, jak też możliwości przeniesienia się do świata Wikingów.

Wystawie towarzyszyć będzie obszerny katalog, w którym znajdą się również zdjęcia zabytków z Truso. Zdjęcia oraz opisy zabytków do katalogu przygotowało Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu. Katalog został już opracowany. Zabytki wyruszą do Kopenhagi w drugiej połowie maja.

Wystawa będzie prezentowania w duńskim Muzeum Narodowym od 22 czerwca do 18 listopada 2013 roku, w Muzeum Brytyjskim od marca do czerwca 2014 roku. Do Berlina (Muzeum Prehistorii i Historii Wczesnej wspólnie z Martin Gropisu Bau) ekspozycja zawita na jesieni 2014 roku, gdzie pozostanie do zimy 2015 roku.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera