We wtorek Dzień Liczby Pi: święto niewymiernie pięknej stałej

Niewiele innych liczb doczekało się tylu wielbicieli! Liczba pi upamiętniona była nie tylko w poematach, piosenkach, książkach, ale i w filmie. 14 marca obchodzony jest międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Miłośnicy matematyki poświęcają wtedy swoją uwagę najsławniejszej z liczb niewymiernych.

  • Świat

    Badaczka: Warto opowiadać dzieciom o liczbach

    Sposób, w jaki rodzice opowiadają dzieciom o liczbach i to, jakich pochwał używają - nawet kiedy dziecko ma tylko rok, dwa albo trzy lata - może mieć duży wpływ na osiągnięcia matematyczne dzieci, zarówno we wczesnym dzieciństwie, jak i w szkole podstawowej - twierdzi badaczka z USA.

  • W Nowej Zelandii zaobserwowano nieznany rój meteorów
    Świat

    Poszczególne liczby są przetwarzane w różnych półkulach

    Prawa półkula mózgu zajmuje się przetwarzaniem małych liczb, a lewa półkula – dużych liczb. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Imperial College London (W. Brytania).

  • Fot. Fotolia
    Człowiek

    Badacze sprawdzą, czy po polsku liczy się inaczej niż po niemiecku

    Od dawna wiadomo, że struktura języka może wpływać na to, jak posługujemy się liczbami. Badacze z Polski i Niemiec zamierzają sprawdzić, jak na przetwarzanie informacji liczbowej wpływają różnice między językiem polskim a niemieckim. Wyniki mogą się przyczynić m.in. do powstania lepszych materiałów i podręczników do wczesnej edukacji matematycznej, czy choćby lepszych tłumaczeń instrukcji zawierających liczby.

  • Fot. Fotolia

    Liczby w przestrzeniach ludzkiego umysłu

    Ludzki mózg porządkuje liczby od lewej do prawej strony na tzw. umysłowej osi liczbowej. O jej istnieniu świadczy fakt, że na mniejsze liczby szybciej reagujemy lewą ręką, zaś na większe prawą. Takie zachowanie nazwano efektem SNARC, który w swojej pracy badawczej analizuje Katarzyna Patro z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Najpopularniejsze

  • Zbadano, dlaczego niektóre planety spadają na gwiazdy

  • Poniedziałkowe wybory rektora WUM nie odbyły się

  • Komisja Wyborcza WUM: wybory rektora odbędą się 6 maja; obecny rektor zaniepokojony decyzją

  • Naukowcy sprawdzają, czy tramwaje mogą wspomóc miejską przyrodę

  • Minister nauki: przy malejącej liczbie studentów trzeba rozważać łączenie uczelni

  • 06.05.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/Pierwszy załogowy lot statku Starliner odwołany

Fot: Maciej Majdecki, luminescent_chemist

Molekularni krawcy uszyli nanośnieżynki dla wydajniejszych ogniw słonecznych

Kiedy ustawi się cząsteczki pewnego związku - tetracenu - w kształt nanośnieżynki, z maksymalną wydajnością zachodzi tam tzw. rozszczepienie singletowe - proces, który umożliwia pozyskanie z jednego fotonu aż dwóch elektronów - pokazują polscy i tajwańscy naukowcy. I liczą na to, że ich badania pomogą poprawić wydajność paneli słonecznych.