Źródło: Facebook/ Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Lubelskie/ Poszukiwacz znalazł w lesie miedzianą siekierkę sprzed 6 tys. lat

Poszukiwacz znalazł w lesie niedaleko Siennicy Różanej (Lubelskie) miedzianą siekierkę sprzed ok. 6 tys. lat. Ważące blisko 70 dkg narzędzie mogło być darem dla bóstwa.

  • 12.04.2024. Prezentacja laboratorium Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN im. Jerzego Habera w Krakowie, 12 bm. Prezentacja towarzyszy briefingowi prasowemu dot. dokonanego w ramach Projektu Grieg przez międzynarodową grupę naukowców, w tym specjalistów Zamku Królewskiego na Wawelu, przełomowego odkrycia dot. siatki spękań malarskich (tzw. krakelury) na obrazach renesansowych. (jm) PAP/Łukasz Gągulski

    Naukowcy z Krakowa badali siatki pęknięć na obrazach; pierwsi na świecie opisali własności farby używanej w malarstwie włoskim

    Szczegółowych informacji o powstających na obrazach różnorodnych siatkach spękań malarskich dostarczyły badania naukowców skupionych wokół projektu "Grieg Craquelure". Podczas prac badawczych naukowcy z Krakowa wyznaczyli również - jako pierwsi na świecie - własności farby typowej dla przedrenesansowego malarstwa włoskiego - tempery jajowej.

  • Fot. Facebook/ Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

    Średniowieczna szlufka znaleziona w okolicy Kamienia Pomorskiego

    Późnośredniowieczna szlufka do zawieszania kluczy lub sakiewki została odnaleziona w okolicach Kamienia Pomorskiego (Zachodniopomorskie). Dotychczas odkryto zaledwie 15 tego rodzaju artefaktów na terenie Europy.

  • Fot. Anna Dymkowska-Kowalska, Stowarzyszenie WENDRUSZ

    Warmińsko-mazurskie/ Miłośnicy historii z Węgorzewa odkryli ozdoby z okresu wpływów rzymskich

    Miłośnicy lokalnej historii ze stowarzyszenia Wendrusz odkryli na terenach nadleśnictwa Borki na Mazurach cztery fibule, pierścionek i fragmenty ozdób z początków naszej ery. Znaleziska datowane wstępnie na okres wpływów rzymskich przekazali służbom ochrony zabytków.

  • Fot. Adobestock

    Mieszkańcy Cesarstwa Rzymskiego jednak mniej mobilni - wskazują badania starożytnego DNA

    Mieszkańcy Cesarstwa Rzymskiego byli mniej mobilni niż wcześniej sądzono - wskazują międzynarodowe badania 204 genomów szczątków ludzkich z czasów Imperium. Osiem procent badanych szczątków pochodziło z obszarów znacznie oddalonych od miejsca pochówku.

  • Fot. Adobe Stock

    Badacze: cmentarze rodowe Prus Wschodnich odbiciem poglądów i mód społecznych

    Cmentarze dawnych Prus Wschodnich odbijają w sobie panujące w społeczeństwie przekonania i mody, można na nich znaleźć odzwierciedlenie różnych fascynacji i poglądów na świat - stwierdzili naukowcy z Polski i Niemiec, którzy od 2020 roku prowadzą projekt badawczy na tym terenie.

  • Fot. materiały prasowe

    Pierwsi rolnicy a łowcy-zbieracze znad wschodniego Bałtyku: razem, ale z osobna

    Nie wszędzie, gdzie pojawiało się rolnictwo, miejscowa ludność szybko dostrzegała jego korzyści. Na terenach od dzisiejszej Litwy po Finlandię przez jakieś pół tysiąca lat łowcy-rybacy-zbieracze żyli równolegle z pierwszymi rolnikami, a światy te przenikały się bardzo powoli - wynika z analiz naukowców.

  • Stela przedstawiająca zwycięstwo akadyjskiego króla Naram-Sina nad Lulubejami; zbiory Luwru. Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    Przemoc jako element ludzkiej natury badał bioarcheolog z UW

    Poziom przemocy wśród dawnych ludzkich społeczności na obszarze Bliskiego Wschodu bardzo wahał się na przestrzeni dziejów i zależał od uwarunkowań życia społecznego w poszczególnych epokach. Badaniami tego zjawiska zajął się międzynarodowy zespół z udziałem bioarcheologa z UW.

  • Warszawa, 11.08.2023. Tunel pod dawnym Pałacem Saskim na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. PAP/Albert Zawada

    Warszawa/ 45-metrowy tajemniczy tunel odkryty pod ruinami Pałacu Saskiego

    Tunel, który został odnaleziony pod ruinami Pałacu Saskiego, to najbardziej tajemnicze miejsce na Placu Piłsudskiego w Warszawie - powiedział rzecznik prasowy spółki Pałac Saski Sławomir Kuliński. Tunel znajduje się na około czterech metrach głębokości i nie ma go na żadnych planach, które posiadamy - dodał.

  • Fot. materiały prasowe

    W epoce brązu na terenach obecnej Polski i Ukrainy odbywały się wielkie migracje

    W epoce środkowego brązu na tereny dzisiejszej Polski i Ukrainy napływały liczne fale migracji – piszą polscy naukowcy na łamach „Nature Communications”. Ich ślady odczytywane są dzięki nowym badaniom genetycznym.

Najpopularniejsze

  • Adobe Stock

    Neurony Zełeńskiego i Tokarczuk - pojedyncze ludzkie komórki mózgowe w akcji

  • Ekspert: „polski smog” szczególnie groźny dla układu krążenia

  • Ponownie zbadano pradawnego krokodylomorfa z Załęcza Wielkiego

  • Jak sygnały społeczne - na poziomie komórkowym - wpływają na rozród nicieni

  • Prof. Kuna: nasze życie może zależeć od nosa

  • Fot. Adobe Stock

    Sztuczna inteligencja coraz lepiej oszukuje

  • Wulkaniczna planeta zaskoczyła naukowców

  • Webb wykrył atmosferę w egzoplanecie

  • Małpy nauczyły się rytmu „Everybody” Backstreet Boys

  • Szczepienie przeciw COVID-19 może przedłużać życie pacjentów z niewydolnością serca

Fot. Adobe Stock

Trwają prace nad kolejnym satelitą studentów PW; start planowany na 2025 r.

Studenci Politechniki Warszawskiej pracują nad trzecim nanosatelitą PW-Sat3, którego zadaniem ma być test autorskiego napędu, umożliwiający sprawną deorbitację i manewry na orbicie. Start planowany jest na jesień 2025 r. Prace opóźniła pandemia i brak stabilnego finansowania.