kielce | Nauka w Polsce
Fot. Adobe Stock

Kielce/ Główny Urząd Miar otrzymał pozwolenie na użytkowanie Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego

Główny Urząd Miar otrzymał w środę pozwolenie na użytkowanie Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego w Kielcach – poinformował PAP dyrektor generalny GUM Piotr Ziółkowski. Pozwolenie dotyczy wszystkich ośmiu budynków, które powstały w ramach projektu wartego ponad 200 mln zł.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Świętokrzyskie Centrum Onkologii uruchomiło laboratorium potrzebne do wdrożenia terapii onkologicznej CAR-T

    W Świętokrzyskim Centrum Onkologii (ŚCO) w Kielcach rozpoczęło prace laboratorium umożliwiające naukowcom opracowanie polskiej terapii komórkowej CAR-T. Polega ona na wykorzystaniu sił odpornościowych pacjentów do walki z przewlekłymi i agresywnymi nowotworami.

  • Fot. Fotolia

    Kielce/ UJK z nowoczesnym Centrum Symulacji Medycznej

    Centrum Symulacji Medycznej dla Pielęgniarek i Położnych uroczycie otwarto w piątek na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach (UJK). Pozwoli ono studentom kształcić się w warunkach odwzorowujących realne szpitalne sytuacje.

  • Fot. Fotolia
    Ludzie

    Kielce/ Dr Peter Seyboth doktorem honoris causa UJK

    Wybitny fizyk eksperymentator, dr Peter Seyboth otrzymał w czwartek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego (UJK) w Kielcach. Niemiecki naukowiec, który trzykrotnie był szefom eksperymentów CERN, dziesięć lat temu został profesorem wizytującym na kieleckiej uczelni.

  • Fot. Fotolia

    Kielce/ Na UJK najwięcej chętnych na kierunek lekarski

    Kierunek lekarski, kryminologia stosowana, finanse i rachunkowość oraz psychologia, to najpopularniejsze kierunki studiów I etapu rekrutacji na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego (UJK) w Kielcach, na rok akademicki 2019/2020. Naukę na pierwszym roku studiów dziennych chce tu podjąć ponad 8,4 tys. osób.

  • Fot. Fotolia

    Kielce/ Uniwersytet Jana Kochanowskiego zainaugurował nowy rok akademicki

    Ponad 12,5 tys. osób będzie studiowało od października na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Uczelnia, która w czwartek zainaugurowała rok akademicki 2015/2016, uruchomiła cztery nowe kierunki studiów: lekarski, kosmetologię, wychowanie fizyczne i prawo.

  • Fot. PAP/ Michał Walczak 22.10.2013

    Nowe odkrycia archeologów na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach

    Mury prawdopodobnie z XVII lub XVIII wieku odkryli w Kielcach archeolodzy pracujący na Wzgórzu Zamkowym w centrum miasta. Bezpośrednio sąsiadują one z jednym z najcenniejszych zabytków - byłym Pałacem Biskupów Krakowskich.

  • Fot. PAP/ Michał Walczak 22.10.2013

    Nowe odkrycia archeologów na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach

    Mury prawdopodobnie z XVII lub XVIII wieku odkryli w Kielcach archeolodzy pracujący na Wzgórzu Zamkowym w centrum miasta. Bezpośrednio sąsiadują one z jednym z najcenniejszych zabytków - byłym Pałacem Biskupów Krakowskich.

  • Życie

    Powstaje mobilny przewodnik po kieleckich rezerwatach geologicznych

    Kielecki Geopark, opiekujący się kieleckimi rezerwatami przyrody pracuje nad aplikacją na smartfony ułatwiająca zwiedzanie kieleckich kamieniołomów i punktów widokowych. Mobilny przewodnik ma być gotowy przed wakacjami.

  • Fot. Fotolia

    W Kielcach będą stypendia dla ukraińskich studentów

    Kieleccy radni jednomyślnie przyjęli uchwałę ustanawiającą stypendia dla studentów uczelni wyższych z Kielc, będących absolwentami szkół średnich i wyższych z miasta partnerskiego Winnica w środkowej Ukrainie.

Najpopularniejsze

  • Zbadano, dlaczego niektóre planety spadają na gwiazdy

  • Komisja Wyborcza WUM: wybory rektora odbędą się 6 maja; obecny rektor zaniepokojony decyzją

  • Poniedziałkowe wybory rektora WUM nie odbyły się

  • Naukowcy sprawdzają, czy tramwaje mogą wspomóc miejską przyrodę

  • Politechnika Opolska będzie kształcić specjalistów od wizerunku

Fot: Maciej Majdecki, luminescent_chemist

Molekularni krawcy uszyli nanośnieżynki dla wydajniejszych ogniw słonecznych

Kiedy ustawi się cząsteczki pewnego związku - tetracenu - w kształt nanośnieżynki, z maksymalną wydajnością zachodzi tam tzw. rozszczepienie singletowe - proces, który umożliwia pozyskanie z jednego fotonu aż dwóch elektronów - pokazują polscy i tajwańscy naukowcy. I liczą na to, że ich badania pomogą poprawić wydajność paneli słonecznych.