nieszawa | Nauka w Polsce
Trójwymiarowa, cyfrowa rekonstrukcja artystyczna średniowiecznej Nieszawy, widok od strony Wisły (aut.: J. Zakrzewski, T. Mełnicki).

Naukowcy wskrzesili zagubione średniowieczne miasto

Naukowcy podsumowali jeden z największych do tej pory na terenie Polski projektów archeologicznych, zrealizowanych przy użyciu metod nieinwazyjnych. Dzięki nowoczesnym metodom, bez wbicia łopaty w ziemię, odkryli średniowieczną Nieszawę, bogate XV-wieczne miasto, które istniało zaledwie kilkadziesiąt lat.

  • Naukowcy podsumowali drugi sezon badań XV-wiecznej Nieszawy

    W wyniku jednych z największych przeprowadzonych do tej pory badań nieinwazyjnych, w tym magnetycznych na terenie Polski, archeolodzy poznali szereg nieznanych dotąd szczegółów dotyczących istniejącego zaledwie kilkadziesiąt lat średniowiecznego miasta, którego relikty obecnie położone są w woj. kujawsko-pomorskim.

  • Archeolodzy badają średniowieczną Nieszawę

    W 2012 roku precyzyjnie zlokalizowano na polach pod Zamkiem Dybowskim w Toruniu średniowieczne miasto – Nieszawę. Stało się to bez wbicia łopaty w ziemię, dzięki zastosowaniu metod nieinwazyjnych. Teraz badacze chcą ustalić granice dawnego miasta, by objąć jego pozostałości ochroną konserwatorską.

  • Trójwymiarowa rekonstrukcja średniowiecznej Nieszawy

    W 2012 roku precyzyjnie zlokalizowano średniowieczne miasto - Nieszawę. I to bez wbicia łopaty w ziemię, dzięki zastosowaniu metod nieinwazyjnych. Teraz wykonano profesjonalną, trójwymiarową rekonstrukcję osady, z którą każdy może zapoznać się na portalu YouTube.

  • Zrektyfikowane ukośne zdjęcie domniemanej drugiej lokalizacji Nieszawy z widocznymi wyróżnikami wegetacyjnym. Foto: W. Stępień

    Archeolodzy szukają reliktów średniowiecznej Nieszawy

    W sierpniu rozpoczną się prace terenowe, mające na celu bezinwazyjne, szerokopłaszczyznowe rozpoznanie przypuszczalnego terenu średniowiecznej lokalizacji Nieszawy.

Najpopularniejsze

  • Komisja Wyborcza WUM: wybory rektora odbędą się 6 maja; obecny rektor zaniepokojony decyzją

  • Poniedziałkowe wybory rektora WUM nie odbyły się

  • Nowym dyrektorem Głównego Instytutu Górnictwa - Jarosław Zagórowski

  • Politechnika Opolska będzie kształcić specjalistów od wizerunku

  • Nowy rektor UJ prof. Piotr Jedynak: chcemy być jak najlepszym uniwersytetem badawczym

Fot: Maciej Majdecki, luminescent_chemist

Molekularni krawcy uszyli nanośnieżynki dla wydajniejszych ogniw słonecznych

Kiedy ustawi się cząsteczki pewnego związku - tetracenu - w kształt nanośnieżynki, z maksymalną wydajnością zachodzi tam tzw. rozszczepienie singletowe - proces, który umożliwia pozyskanie z jednego fotonu aż dwóch elektronów - pokazują polscy i tajwańscy naukowcy. I liczą na to, że ich badania pomogą poprawić wydajność paneli słonecznych.