uniwersytet przyrodniczy w lublinie | Nauka w Polsce

uniwersytet przyrodniczy w lublinie

21.10.2022. Prof. dr. hab. Krzysztof Kowalczyk. PAP/Karol Zienkiewicz

Lublin/ Prof. Krzysztof Kowalczyk ponownie wybrany na rektora Uniwersytetu Przyrodniczego

Prof. Krzysztof Kowalczyk został ponownie wybrany w środę na rektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Drugą czteroletnią kadencję rozpocznie 1 września br.

  • Fot. Adobe Stock

    Lublin/ Blisko dziewięciu chętnych na jedno miejsce na weterynarii na UP

    O jedno miejsce na weterynarii starało się w tegorocznej rekrutacji prawie dziewięciu chętnych. Łącznie na ten kierunek zarejestrowało się ok. 1,3 tys. osób – wynika z danych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

  • Fot. Adobe Stock

    Lublin/ Powstał pierwszy w Polsce kierunek studiów z survivalu i animacji przyrodniczej

    Survival i animacja przyrodnicza w Lublinie będzie pierwszym takim kierunkiem w Polsce. Nie ma go na żadnej innej uczelni. Studia te stanowić mogą doskonałe połączenie pasji z edukacją – powiedział PAP dziekan Wydziału Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prof. Tomasz Mieczan.

  • 07.11.2022. Uroczyste otwarcie Pracowni Umiejętności Klinicznych Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. PAP/Bartłomiej Wójtowicz

    Lublin/ Studenci weterynarii będą na fantomach uczyć się umiejętności praktycznych

    Studenci weterynarii w Lublinie będą ćwiczyć umiejętności praktyczne na fantomach zwierząt, m.in. krowy, konia i psów, w ramach utworzonej Pracowni Umiejętności Klinicznych na Uniwersytecie Przyrodniczym. 1,6 mln zł na inwestycję pochodzi z grantu resortu edukacji.

  • 29.09.2022. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (L) podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2022/2023 na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. PAP/Wojtek Jargiło

    Minister Czarnek: przyjęty przez rząd budżet zawiera środki na inwestycje w polskich uczelniach

    Przyjęty przez rząd budżet i przepisy ustawy okołobudżetowej zawierają niemałe środki na inwestycje na polskich uczelniach – powiedział w czwartek szef MEiN Przemysław Czarnek podczas inauguracji roku akademickiego 2022/2023 na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.

  • Fot. Fotolia

    Lublin/ Gastronomia, hortiterapia - nowe kierunki studiów na UP

    Gastronomia oraz hortiterapia (ogrodoterapia) to nowe kierunki studiów na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, na którym w środę zainaugurowano nowy rok akademicki. Studiuje to ponad 9 tys. osób.

  • Prof. Wesołowski doktorem honoris causa lwowskiej uczelni

    Prof. Marian Wesołowski - rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie - otrzymał tytuł doktora honoris causa Narodowego Uniwersytetu Leśno-Technicznego we Lwowie. Jest pierwszym polskim uczonym uhonorowanym w ten sposób przez tę uczelnię.

  • Bioinżynieria – nowy kierunek studiów na UP w Lublinie

    Wiedzę z zakresu biotechnologii, nauk technicznych oraz kształtowania środowiska przyrodniczego połączy nowy kierunek studiów - Bioinżynieria, który utworzył Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

Najpopularniejsze

  • Komisja Wyborcza WUM: wybory rektora odbędą się 6 maja; obecny rektor zaniepokojony decyzją

  • Poniedziałkowe wybory rektora WUM nie odbyły się

  • Zbadano, dlaczego niektóre planety spadają na gwiazdy

  • Naukowcy sprawdzają, czy tramwaje mogą wspomóc miejską przyrodę

  • Rektor WUM polecił dezaktywację systemu teleinformatycznego do głosowania w wyborach nowego rektora

Fot: Maciej Majdecki, luminescent_chemist

Molekularni krawcy uszyli nanośnieżynki dla wydajniejszych ogniw słonecznych

Kiedy ustawi się cząsteczki pewnego związku - tetracenu - w kształt nanośnieżynki, z maksymalną wydajnością zachodzi tam tzw. rozszczepienie singletowe - proces, który umożliwia pozyskanie z jednego fotonu aż dwóch elektronów - pokazują polscy i tajwańscy naukowcy. I liczą na to, że ich badania pomogą poprawić wydajność paneli słonecznych.