Na zdjęciu prof. Janusz Bujnicki. Źródło: Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.

Polskie odkrycie może prowadzić do opracowania nowych terapii przeciwwirusowych

Ważne podobieństwa między głównymi rodzajami betakoronawirusów, w tym groźnymi SARS-CoV-2 i MERS oraz wywołującym przeziębienia wirusem OC43 odkryli naukowcy z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.

  • Fot. Adobe Stock
    Życie

    Bakterie i ich wirusy - kiedy wyścig zbrojeń staje w miejscu na całe tysiąclecia

    W próbkach ludzkich odchodów sprzed ponad tysiąca lat i we wnętrznościach starożytnej mumii znaleziono dobrze zachowane DNA kilkuset gatunków ówczesnych bakteriofagów - wirusów infekujących bakterie. Okazało się, że genom jednego z gatunków jest niemal taki sam, jak u współczesnych wirusów. Dlaczego ewolucja tego gatunku stanęła w miejscu na tak długo?

  • Fot. materiały prasowe UJ
    Zdrowie

    Zwalczanie lekooporności jak składanie modułowych mebli - przełomowe odkrycia z Krakowa

    Czy już niedługo będzie można łatwo dostosować wirusy, aby zainfekowały konkretne lekooporne bakterie? Możliwe. Ostatnie odkrycia naukowców z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ pokazują, dlaczego wirusy są niezwykle plastyczne genetycznie. A atak na nowe szczepy bakterii może - jak w składaniu mebli modułowych - wymagać jedynie wymiany starego elementu na nowy.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Polscy naukowcy opracowali prototyp szczepionki przeciwko wirusowi Zika

    Badacze z Gdańska opracowali prototyp szczepionki na wirusa Zika. Skuteczność rozwiązania została przebadania do tej pory na mysim modelu zwierzęcym.

  • Borsucza nora, fot. Adobe Stock
    Życie

    Zimując w borsuczych norach, komary pomagają przetrwać niektórym wirusom

    Popularny w Polsce komar Culex torrentium zimuje w opuszczonych norach lisów i borsuków. Będąc nosicielem patogenów, komar "pomaga" niektórym wirusom przezimować na terenie Europy - wynika z badań naukowców z Niemiec i Polski.

  • Lublin, 05.11.2021. Z-ca dyr. Instytutu Nauk Biologicznych UMCS, prof. dr hab. Agnieszka Szuster-Ciesielska (jm) PAP/Wojtek Jargiło
    Zdrowie

    Prof. Szuster-Ciesielska: wirus SARS-CoV-2 może aktywować drzemiące w naszym DNA geny retrowirusów HERV

    Geny endogennych retrowirusów HERV - obecne w naszym genomie, są na ogół ciche, nieaktywne i „milczące”, jednak w pewnych warunkach mogą ulegać aktywacji, np. na skutek zakażenia wirusem SARS-CoV-2 - powiedziała PAP prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Najpopularniejsze

  • Zbadano, dlaczego niektóre planety spadają na gwiazdy

  • Poniedziałkowe wybory rektora WUM nie odbyły się

  • Naukowcy sprawdzają, czy tramwaje mogą wspomóc miejską przyrodę

  • Minister nauki: przy malejącej liczbie studentów trzeba rozważać łączenie uczelni

  • Politechnika Opolska będzie kształcić specjalistów od wizerunku

  • 06.05.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/Pierwszy załogowy lot statku Starliner odwołany

Źródło: Adobe Stock

Prof. Rzymski: trwają prace nad szczepionkami przeciwko fentanylowi

W USA trwają prace nad szczepionkami przeciwko fentanylowi, jednej z najniebezpieczniejszych substancji narkotycznych, jaką może przyjmować człowiek. Szczepionka taka nie działałaby profilaktycznie, chroniąc przez uzależnieniem, ale zapobiegała nawrotom u osób, które starają się zwalczyć uzależnienie.