Jubileusz 50-lecia Rezerwatu Archeologicznego w Gieczu

Piknik średniowieczny, pokazy i warsztaty rzemiosła, możliwość posmakowania dawnych potraw i poznania zapachów średniowiecza, gry i zabawy dla najmłodszych – to tylko część atrakcji, jakie przygotowali archeolodzy z okazji 50-lecia Rezerwatu Archeologicznego w Gieczu (Wielkopolskie).

Impreza odbędzie się w niedzielę, 21 lipca.

Główną atrakcją jubileuszu będzie inscenizacja najazdu księcia Brzetysława na gród, oparta na przekazie zawartym w „Kronice Czechów" Kosmasa. Nowatorską propozycją natomiast będzie quest – rymowana historia Giecza czy historia Rezerwatu z łamigłówkami i zadaniami do indywidualnego przejścia.

Zwiedzanie wystaw muzealnych w Rezerwacie oraz udział w wydarzeniach jubileuszowych będą tego dnia bezpłatne. W organizacji pikniku średniowiecznego wspierać muzealników będzie Towarzystwo Żywej Archeologii z Kalisza, a w inscenizację najazdu Brzetysława zaangażowany jest Sławomir Radbor Uta, znany z projektu Słowiański Mit o Stworzeniu Świata.

Rezerwat Archeologiczny w Gieczu został otwarty w niedzielne popołudnie 21 lipca 1963 r. Jest jednym z najstarszych rezerwatów archeologicznych w Polsce - starsze są jedynie rezerwaty archeologiczne w Biskupinie i Krzemionkach Opatowskich. Do 1985 roku obiekt funkcjonował jako placówka terenowa Muzeum Archeologicznego w Poznaniu; potem został przekazany Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Prace wykopaliskowe w Gieczu rozpoczęto jesienią 1949 r. Kierował nimi doc. dr Bogdan Kostrzewski z ramienia Kierownictwa Badań nad Początkami Państwa Polskiego, przekształconego w 1953 r. w Instytut Historii Kultury Materialnej PAN. Podczas badań doszło do spektakularnego odkrycia fundamentów nigdy nieukończonego książęcego palatium, co stało się impulsem do uznania grodziska w Gieczu za rezerwat archeologiczny i jeden z pomników Tysiąclecia Państwa Polskiego.

W 2010 r. budynek muzealny został zmodernizowany. Na zewnątrz grodziska powstała swobodna rekonstrukcja osady wczesnośredniowiecznej, przystosowana do działań edukacyjnych. Wzniesiono również nowy budynek muzealny przeznaczony do organizacji wystaw czasowych.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 16.02.2022. Rektor UŚ prof. Ryszard Koziołek podczas gali wręczenia nagrody im. Kazimierza Kutza (jm) PAP/Zbigniew Meissner

    Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce

  • 30.04.2024. Prezentacja największej w Europie kolekcji tkanin średniowiecznych, 30 bm. w Toruniu. Na znalezisko natrafiono podczas prac archeologicznych na Chełmińskim Przedmieściu przed rozpoczęciem budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. PAP/Tytus Żmijewski

    Toruń/ Unikalna kolekcja tkanin i butów z XVI-XVII wieku znaleziona na placu budowy ECF Camerimage

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera