Nauka dla Społeczeństwa

04.05.2024
PL EN
17.07.2013 aktualizacja 17.07.2013

Atomy jak ludzie! – kolejne spotkanie z cyklu Cafe Nauka

Czy istnieją analogie między światem atomów i światem ludzi? Czy zachowanie się tłumu można porównać do zachowania się atomów? Czy atomy mogą pomóc przewidywać wyniki wyborów? – m.in. na takie pytania spróbują odpowiedzieć młodzi fizycy 18 lipca w Krakowie.

Kolejne, trzecie już spotkanie z cyklu Cafe Nauka, poświęcone będzie odkryciom, ciekawostkom i najważniejszym szczegółom świata atomów – czytamy w komunikacie przesłanym PAP przez Piotra Żabickiego, koordynatora zespołu ds. promocji i edukacji CITTRU.

Spotkanie poprowadzą młodzi fizycy, ale już dożświadczeni popularyzatorzy skupieni wokół strony www.fiztaszki.pl – m.in.Michał Krupiński z krakowskiego Instytutu Fizyki Jądrowej oraz Marcin Piotrowski i Krystian Sycz z Instytutu Fizyki UJ

Aby ułatwić zrozumienie niuansów świata cząstek, prowadzący spotkanie porównają procesy zachodzące w świecie atomowym do zachowań ludzi. Podczas spotkania fizycy spróbują odpowiedzieć na następujące pytania: Jak się tworzą atomy? Jakie są odległości między atomami? Gdzie się kończy atom? Ile jest pustego miejsca w atomie? Do czego mogą się przydać jądra atomowe? Czy dwa atomy mogą być w tym samym miejscu?

Będzie także mowa o bardzo niskich temperaturach, o tym, czy atomy przydają się do modelowania ruchu ulicznego, oraz o bieżących badaniach i odkryciach krakowskich fizyków.

Cafe Nauka to popularnonaukowe, wieczorne spotkanie o swobodnym i twórczym charakterze. „Mamy nadzieję, że do tych rozważań włączą się również słuchacze. Chcemy, by Cafe Nauka była miejscem kreatywnego spotkania z nauką i dyskusji o kwestiach naukowych – dlatego też kawiarnia ma charakter otwarty, a udział w niej jest bezpłatny” – podkreślają organizatorzy.

Spotkanie odbędzie się 18 lipca o godz. 19 na dziedzińcu Collegium Maius w Krakowie.

Organizatorem Cafe Nauka jest Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU) – jednostka Uniwersytetu Jagiellońskiego, która kompleksowo wspiera nowoczesną naukę i zajmuje się m.in. jej popularyzacją.

PAP – Nauka w Polsce

paul/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024