O obrazach świata - kolejny cykl krakowskich „Granic Nauki”

Foto: Fotolia
Foto: Fotolia

„Obrazy Świata” – pod takim hasłem odbędzie się w marcu w Krakowie piąta edycja cieszących się popularnością wykładów otwartych „Granice nauki” organizowanych przez Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych i serwis GraniceNauki.pl. Pierwsze spotkanie - 5 marca.

Zarówno uznani uczeni, jak i młodzi naukowcy różnych dyscyplin: od psychologa przez matematyka po inżyniera-znawcę high-tech, podczas cotygodniowych spotkań przybliżać będą słuchaczom koncepcje naukowe z wątkami filozoficznymi. Tym razem motywem przewodnim całego cyklu będą obrazy świata. Spotkania będą się odbywać w kawiarni De Revolutionibus Books&Cafe przy ul. Brackiej 14 w Krakowie.

„Ludzie każdej epoki konstruują nieco inny obraz świata, który wpływa zarazem na ich życie. Inaczej odpowiadają na pytanie, kim jest człowiek i jakie miejsce zajmuje w świecie, czym jest sam świat, jakimi wartościami należy się kierować, wreszcie – dokąd to wszystko zmierza. Znaczący wpływ na takie obrazy świata wywiera wiedza na temat zjawisk przyrodniczych i całego Wszechświata” – wyjaśniają organizatorzy „Granic Nauki”.

Współcześnie obraz świata jest zupełnie inny niż w średniowieczu czy oświeceniu. Przemiany obrazów świata często dokonują się pod wpływem wielkich teorii naukowych, takich jak niegdyś „rewolucja kopernikańska” czy teoria ewolucji. Dzisiaj „obok wybitnych jednostek za zmiany zachodzące w obrazie świata odpowiadają również całe grupy uczonych pracujących w zaciszach swoich gabinetów i laboratoriów” – podkreślają organizatorzy.

Głównym tematem piątej edycji wykładów otwartych „Granice Nauki” będzie właśnie to, jak wyglądają obrazy współczesnego świata i jaka jest rola nauki w ich kształtowaniu.

Spotkania odbywać się będą w każdą środę o godz. 18.00 i potrwają do końca letniego semestru akademickiego. 5 marca - wykład "Jak badać subiektywne doświadczenie?" wygłosi dr Michał Wierzchoń; 12 marca - wykład "Przepis na nieśmiertelność" dr. Zdzisława Pogody; 19 marca - wykład "Dlaczego rozmnażamy się płciowo?" prof. Mariusza Cichonia; 26 marca - wykład "Percepcja a technologia - granice i możliwości trzeciego wymiaru wideo" mgr inż. Dawida Juszki.

Serwis GraniceNauki.pl jest elementem projektu badawczego "Granice naukowego wyjaśniania", na którego realizację w latach 2011-2014 Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych otrzymało prestiżowy grant Fundacji Johna Templetona.

Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych to krakowski instytut naukowy, będący jednostką wspólną Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Centrum rozpoczęło działalność w październiku 2008 roku z inicjatywy ks. prof. Michała Hellera, który przeznaczył na założenie ośrodka otrzymaną Nagrodę Templetona. Centrum prowadzi działalność badawczą, wydawniczą, dydaktyczną i popularyzatorską.

PAP - Nauka w Polsce

szl/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • fot. materiały prasowe

    Copernicus Festival: czy komputery mogą czytać nam w myślach?

  • Adobe Stock

    Zapytaj fizyka: Prof. Sergei Gukov o matematyce jako grze

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera