O Noblach i antynoblach w kolejnym cyklu spotkań "Granice Nauki"

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Kolejny cykl spotkań popularnonaukowych "Granice Nauki" rozpocznie się 8 października w Krakowie. Tym razem w przytulnej kawiarnianej atmosferze naukowcy będą opowiadać o badaniach wyróżnionych Noblem i IgNoblem (czyli antynoblem).

Październikowa sesja będzie już ósmą z cyklu \"Granice Nauki\", organizowaną przez krakowskie Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. W trakcie wieczorów naukowcy przybliżają laikom w przystępny sposób zagadnienia współczesnej nauki.

Tym razem organizatorzy cyklu skupią się na przedstawieniu kilku ważnych badań, które przyniosły ich twórcom nagrody Nobla z nauk ścisłych. Jednocześnie jednak - aby dodać pikanterii do głównego wątku - prelegenci przypomną o osobach, które otrzymały IgNoble (od ang. ignoble - niegodziwy), zwane też antynoblami. Przyznaje się je za dokonania naukowe, które \"najpierw śmieszą, a potem skłaniają do myślenia\". Mowa tu więc o badaniach, które, choć na pierwszy rzut oka wydają się absurdalne czy niepoważne, mają na ogół faktyczną wartość naukową.

\"Razem z wykładowcami – zarówno znanymi uczonymi, jak i młodymi naukowcami – spróbujemy pokazać, że wielu laureatom Nagrody Nobla nie brakowało poczucia humoru, które czasem wytyczało kierunek ich naukowych dociekań, a autorom humorystycznych prac nagradzanych IgNoblem – naukowej przenikliwości i dbałości o merytoryczną jakość badań\" - zapewniają organizatorzy wydarzenia.

Temat pierwszego wykładu, który wygłosi 8 października filozof przyrody dr Łukasz Lamża, będzie brzmiał właśnie \"IgNoble, czyli w końcu Nobel za coś ciekawego!\". W kolejnych wystąpieniach inni znani popularyzatorzy poruszą tak ciekawe kwestie, jak: \"Kiedy kobiety są najbardziej atrakcyjne, czyli blaski i cienie psychologii ewolucyjnej\", \"Dlaczego wieża Eiffla wydaje się niższa, gdy pochylamy się w lewo\" oraz o tym, jak znany etolog Konrad Lorenz rozmawiał ze zwierzętami.

Wśród wykładowców są neurokognitywiści i popularyzatorzy nauki: dr Mateusz Hohol i Łukasz Kwiatek.

Wszystkie spotkania będą się odbywać w kolejne czwartki października o 18.30 w kawiarni \"De Revolutionibus Books&Cafe\" przy ul. Brackiej 14.

Szczegółowy program cyklu można znaleźć na stronie internetowej.

Poprzednio w ramach \"Granic Nauki\" poruszano m.in. takie tematy, jak \"Genialni uczeni, genialne teorie\", \"Obrazy świata\" czy \"Dwie Księgi\" (czyli o relacjach między nauką a wiarą).

W poprzednich edycjach cyklu \"Granice Nauki\" wykłady wygłosili m.in. profesorowie: Patricia Churchland, Jerzy Vetulani, Jan Łomnicki, Ryszard Tadeusiewicz, Edward Nęcka, January Weiner, Jerzy Stelmach i Bartosz Brożek.

Nagrania poprzednich wykładów są dostępne na kanale YouTube Centrum Kopernika BI oraz w serwisie GraniceNauki.pl.

PAP - Nauka w Polsce

szl/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 01.01.2010. Historyk prof. podczas inauguracji roku akademickiego 2019/2020 na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. PAP/Tytus Żmijewski

    Spotkanie autorskie z prof. Normanem Daviesem w Izabelinie

  • fot. materiały prasowe

    Copernicus Festival: czy komputery mogą czytać nam w myślach?

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera