Nauka dla Społeczeństwa

29.04.2024
PL EN
29.05.2012 aktualizacja 29.05.2012

Obserwacje tranzytu Wenus na Kopcu Kościuszki w Krakowie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Katedra Astronomii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Polskie Towarzystwo Astronomiczne rano 6 czerwca organizują obserwacje tranzytu Wenus na tle tarczy Słońca. Obserwacje prowadzone będą za pomocą różnego rodzaju teleskopów na Kopcu Kościuszki.

Astronom dr Waldemar Ogłoza z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie w rozmowie z PAP wyjaśnił, że tranzyt Wenus jest zjawiskiem polegającym na przejściu planety Wenus na tle tarczy słonecznej. „To niezwykle rzadkie zjawisko. Kolejne będzie widoczne dopiero za 105 lat w 2117 r.” – powiedział astronom.

Naukowcy dokonali wielu odkryć dzięki obserwacji tranzytu Wenus, m.in. precyzyjnie wyznaczyli odległość między Ziemią a Słońcem, czyli jednostkę astronomiczną i odkryli atmosferę gazową wokół Wenus.

Obserwacja pełnego tranzytu Wenus jest możliwa w tych częściach Ziemi, w których Słońce wschodzi najwcześniej, np. w Japonii i Australii. Tam zjawisko potrwa ok. 7 godzin. W Polsce tranzyt widoczny będzie przez 3 godziny. Amerykanie nie zdążą go już zobaczyć.

Obserwacje przejścia Wenus na tle tarczy słonecznej, przy pomocy specjalistycznego sprzętu, na Kopcu Kościuszki, będą trwać od godz. 4:30 do 7:30. W tym czasie będzie możliwe także ujrzenie plam i wybuchów - protuberancji na Słońcu. Ponadto, o godz. 6:00 oraz o godz. 7:00 odbędą się 20-minutowe prelekcje multimedialne pt. „Tajemnice planety Wenus”.

Szczegółowe informację o imprezie można znaleźć na stronie www.krakow.astronomia.pl.

Obserwację przejście Wenus na tle tarczy Słońca proponuje 6 czerwca także Centrum Astronomiczne im. M.Kopernika w Warszawie. "Jeżeli niebo na wschodzie będzie tego dnia bezchmurne, to przeprowadzimy publiczne pokazy tego zjawiska na tarasie i platformie widokowej na dachu budynku Centrum Astronomicznego im. M.Kopernika, PAN, przy ul. Bartyckiej 18 w Warszawie" - informuje dr Stanisław Bajtlik z Centrum Astronomicznego im. M.Kopernika. Pokazy w godz. 4.30-6.50 poprowadzą pracownicy Centrum Astronomicznego i członkowie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Wstęp wolny.

PAP - Nauka w Polsce

bko/ rgr/ ls/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024