granice nauki | Nauka w Polsce
Fot. materiały prasowe

O Noblach i antynoblach w kolejnym cyklu spotkań "Granice Nauki"

Kolejny cykl spotkań popularnonaukowych "Granice Nauki" rozpocznie się 8 października w Krakowie. Tym razem w przytulnej kawiarnianej atmosferze naukowcy będą opowiadać o badaniach wyróżnionych Noblem i IgNoblem (czyli antynoblem).

  • Fot. Fotolia

    O sekretach genialnych uczonych i ich teoriach

    Karol Darwin, Wiliam Hamilton i Francis Galton oraz inni genialni uczeni są bohaterami nowego cyklu popularnonaukowego "Granice Nauki", który jest organizowany w Krakowie. Spotkania będą się odbywać w każdą środę marca w kawiarni De Revolutionibus.

  • Fot. Fotolia

    "Dwie Księgi" - kolejna edycja krakowskich wykładów otwartych "Granice Nauki"

    Już w czwartek 13 listopada rozpocznie się w Krakowie szósta edycja wykładów popularnonaukowych "Granice Nauki". Temat przewodni brzmi tym razem: „Dwie Księgi”, gdyż głównym zagadnieniem będą relacje między „Księgą Przyrody” a „Księgą Pisma”, czyli nauką a wiarą.

  • Foto: Fotolia

    O obrazach świata - kolejny cykl krakowskich „Granic Nauki”

    „Obrazy Świata” – pod takim hasłem odbędzie się w marcu w Krakowie piąta edycja cieszących się popularnością wykładów otwartych „Granice nauki” organizowanych przez Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych i serwis GraniceNauki.pl. Pierwsze spotkanie - 5 marca.

  • „Granice Nauki” ruszają po raz trzeci

    Czy sztuka ma granice? To temat pierwszego spotkania kolejnego cyklu wykładów otwartych „Granice nauki”. Inauguracyjny wykład odbędzie się w środę 6 marca, a wygłosi go wygłosi prof. Jerzy Stelmach.

  • Fot. Fotolia

    „Granice nauki” po raz drugi ruszają w Krakowie

    „Zmuszamy do myślenia” - takie hasło będzie towarzyszyło drugiej serii otwartych popularnonaukowych wykładów pt. „Granice nauki”. Zajęcia organizowane przez Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych i serwis GraniceNauki.pl rozpoczynają się już 10 października w Krakowie.

Najpopularniejsze

  • Zbadano, dlaczego niektóre planety spadają na gwiazdy

  • Komisja Wyborcza WUM: wybory rektora odbędą się 6 maja; obecny rektor zaniepokojony decyzją

  • Poniedziałkowe wybory rektora WUM nie odbyły się

  • Naukowcy sprawdzają, czy tramwaje mogą wspomóc miejską przyrodę

  • Rektor WUM polecił dezaktywację systemu teleinformatycznego do głosowania w wyborach nowego rektora

Fot: Maciej Majdecki, luminescent_chemist

Molekularni krawcy uszyli nanośnieżynki dla wydajniejszych ogniw słonecznych

Kiedy ustawi się cząsteczki pewnego związku - tetracenu - w kształt nanośnieżynki, z maksymalną wydajnością zachodzi tam tzw. rozszczepienie singletowe - proces, który umożliwia pozyskanie z jednego fotonu aż dwóch elektronów - pokazują polscy i tajwańscy naukowcy. I liczą na to, że ich badania pomogą poprawić wydajność paneli słonecznych.